Négy főpolgármester-jelölt lehet az októberi választáson
Péntek délután négy órakor lejárt a főpolgármester-jelöltek bejelentésére rendelkezésre álló határidő, a már nyilvántartásba vett MSZP-s és Fidesz-KDNP-s jelölt mellett a Jobbik és az LMP jelöltjének van esélye felkerülni a szavazólapra. A Fidesz kedden százezer szavazószelvényt talicskázott be a Városházára, a Kétfarkú Kutya Párt szerint nekik ellopták a talicskájukat, ezért lett csak péntekig kétezervalahány leadott szelvényük. Így persze sem a kétfarkúak, sem Schmuck Andor nem indulhat a főpolgármesteri posztért, bár Schmuck több mint 26 ezer ajánlót gyűjtött.
A Jobbik és az LMP is bejelentette főpolgármester-jelöltjét az előírt péntek délután négy órai határidőig. A Jobbik mintegy 33 ezer, míg az LMP mintegy 31 ezer ajánlószelvényt adott le a Fővárosi Választási Irodán. Ez azt jelenti, hogy négy párt jelöltje versenghet a főpolgármesteri cím elnyeréséért, abban az esetben, ha a Jobbik és az LMP ajánlószelvényei között legalább 28.150-28.150 érvényes ajánlást találnak. Leadta összegyűjtött ajánlószelvényeit a Kétfarkú Kutya Párt jelöltje is, ám az állításuk szerint mindössze 2.692 darab volt, így azok bizonyosan nem elegendőek ahhoz, hogy a jelöltet hivatalosan nyilvántartásba vegyék.
Schmuck Andor nem kapott elég ajánlószelvényt
Nem gyűlt össze elég ajánlószelvény Schmuck Andornak, a Tisztelet Társasága és a Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) által támogatott főpolgármester-jelöltnek - tájékoztatta maga az érintett pénteken az MTI-t. Mint közleményében leírta, nem jogosult indulni a főpolgármesteri címért, mert összesen 26 ezer kétszáztizenhét darab ajánlócédulát sikerült összegyűjteni. Schmuck közölte: a hozzá beérkezett szelvényeket - a törvény értelmében - közjegyző jelenlétében semmisítik meg. A közleményben Schmuck Andor megköszönte független jelöltként a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Tisztelet Társasága segítségét.
Az LMP leadta ajánlószelvényeit
Péntek délután fél négy körül a fővárosi Városházán az LMP leadta a főpolgármester-jelölt indulásához szükséges ajánlószelvényeket. A Lehet Más a Politika 31 267 darab ajánlószelvényt gyűjtött össze. Péntek délután Schiffer András frakcióvezető és Karácsony Gergely kampányfőnök, valamint a párt sárga és zöld pólóiba öltözött aktivistái kíséretében jelent meg a fővárosi Deák téren Jávor Benedek, az LMP főpolgármester-jelöltje. A politikus kézben, illetve párttársai segítségével biciklin hozta az indulásához szükséges ajánlószelvényeket. Az LMP politikusai sajtótájékoztatójuk után elindultak a Városházára, miközben egyik aktivistájuk egy hordozható megafonon hirdette, hogy még mindig átveszik az ajánlószelvényeket. A szelvények az utolsó másodpercekben is folyamatosan érkeztek a különböző gyűjtőpontokról, és az aktivisták még akkor is bevittek néhány tucatot a Városházára, amikor már megkezdődött a szelvények összeszámlálása. Volt olyan szimpatizáns, aki a Városháza folyosóján töltötte ki és adta oda ajánlószelvényét.
Az aktivisták és szimpatizánsok olyan intenzitással közlekedtek ki-be az épület folyosóján, hogy az LMP-sek az MTI két munkatársáról is azt hitték, hogy az ajánlószelvényeiket leadni érkeztek.
A kétfarkúak is befutottak, de hiába
Négy óra előtt pár perccel egy dobozban még körülbelül 2600 darab ajánlószelvény érkezett, de mint kiderült, ezt nem az LMP-nek hozták, hanem a Kétfarkú Kutya Párt készült azt leadni. Victora Zsolt, a Kétfarkú Kutya Párt főpolgármester-jelöltje azzal indokolta, hogy ennyi ajánlószelvényük van, hogy 102 600-at gyűjtöttek, de "ellopták a talicskát", ezért csak valamivel több mint 2.600 ajánlószelvényük maradt.
Szarkát vitt a Jobbik a Városházára
A jelöltté váláshoz szükségesnél mintegy ötezerrel több ajánlószelvényt adott le pénteken Staudt Gábor, a Jobbik főpolgármester-jelöltje. A több mint 33 ezer cédulát Staudt Gábor egy bőröndben vitte a Fővárosi Választási Bizottság irodájába. Sajtótájékoztatóján ezt úgy magyarázta: a bőrönd azt szimbolizálja, hogy elegük van a városvezetés tevékenységéből, a "politikusbűnözők" összepakolhatják a dolgaikat, "elhagyhatják Budapestet, az országot, vagy ha azt nem is, a politikai életet mindenképpen".
A jobbikos politikus egy kalitkába zárt szarkát is vitt a Városházára. A madár - közlése szerint - annak a jelképe, hogy "az elmúlt húsz év politikusbűnözőit" rács mögé fogják zárni. Staudt Gábor ismertette: pártja minden budapesti kerületben állít kompenzációs listát, és a kerületek nagy részében lesz jobbikos polgármester-jelölt is. Pontos szám említése nélkül hozzátette: alig van olyan fővárosi választókörzet, ahol október 3-án nem lehet a Jobbik egyéni jelöltjére szavazni.
Minden megyében listát állít a Jobbik
Mirkóczki Ádám szóvivő ezt azzal egészítette ki, a péntek délutáni adatokból világosan látszik, hogy országosan a Fidesz-KDNP mögött a Jobbiké a legtöbb polgármesterjelölt; a párt az ország több mint kétszáz településén küzd meg a városvezetői székért az önkormányzati választáson. Mirkóczki Ádám arra is kitért, hogy a Jobbik a kormánypártokhoz és az MSZP-hez hasonlóan mind a 19 megyében listát állít.
A Fidesz még kedden adott le százezer ajánlószelvényt
Talicskával tolta be a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltjére leadott százezer ajánlószelvényt kedd délelőtt a Fővárosi Választási Bizottságnak Tarlós István kampányfőnöke - erről a fidesz.hu, a párt honlapja számolt be még augusztus 31-én. Németh Szilárd, miután átadta a cédulákat a bizottságnak, azt mondta: ez a budapestiek bizalma Tarlós István és a Fidesz-KDNP jelöltjei iránt. Mint fogalmazott, az MSZP-SZDSZ-es városvezetés ideje alatt az volt a divat, hogy "talicskával hordták ki innen a közpénzt". A fővárosiak azonban változást akarnak - folytatta -, azt szeretnék, ha a talicskával befelé jönnének a politikusok, nem pedig kifelé.
A főváros 23 kerületében összesen 81 polgármesterjelölt indul
A főváros 23 kerületében összesen 81 polgármesterjelölt indul az október 3-ai önkormányzati választáson az Országos Választási Iroda (OVI) péntek délután négy óra utáni adatai szerint. A jelöltállítás határideje lejárt, jelölt csak az lehet, aki eddig leadta az összegyűjtött, szükséges számú ajánlószelvényeit. A www.valasztas.hu honlap folyamatosan frissülő összesítése szerint kerületenként jellemzően három vagy négy jelölt méreti majd meg magát, ám a X. és a XIV. kerületben öten versengenek a polgármesteri posztért. Egyetlen helyen, a XIII. kerületben csak ketten indulnak a kerületvezetői székért.
A legjellemzőbb, hogy a Fidesz-KDNP, az MSZP, a Jobbik és az LMP jelöltjei indulnak egymás ellen. A X. kerület az egyik hely, ahol öt jelölt indul; itt a négy említett párton kívül a jelenlegi (volt szocialista) polgármester, Verbai Lajos függetlenként méretteti meg magát. Rajta kívül csak egy független polgármesterjelölt indul még, a XXII. kerületben Szirtes Edit. A 81 polgármesterjelölt között a nők aránya a 10 százalékot sem éri el; mindössze heten indulnak el, az OVI adatai szerint az I., a VI. a XI., a XVI. és a XXII. kerületben (a VI.-ban és a XXIII-ben azonban ketten is).
Hat polgármesterjelölt indul civil szervezet támogatásával, közülük öt "helyi", kerületi érdekképviseletre szerveződött. Egy országos civil szervezet állított polgármesterjelöltet, a Seres Mária nevével fémjelzett Civil Mozgalom Egyesület, a főváros XVIII. kerületében. A jelöltállítás határideje péntek délután négy órakor járt le, ajánlószelvényt is csak eddig az időpontig lehetett gyűjteni. Az összegyűjtött, de le nem adott ajánlószelvényeket pedig hétfőig kell megsemmisíteni.