2010. június. 04. 16:08 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. június. 04. 16:09 Itthon

"Jobbikos" szakszervezet kontra Tolna Megyei Főügyészség

Megkezdődött pénteken a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének (TMRSZ) pere pénteken a Tolna Megyei Bíróságon, amelytől a Tolna Megyei Főügyészség a szakszervezet törvényes működésének helyreállítását kérte.

A főügyészség keresetében azt kéri a bíróságtól, hogy hívja össze a szakszervezet legfőbb szervét, a kongresszust, amelynek többek között fel kellene bontania a Jobbik Magyarországért Mozgalommal 2009. május 18-án kötött együttműködési megállapodást. Változtatni kell a szakszervezet működésén is: felügyeleti bizottságot kell választani, meg kell szüntetni a tagtoborzási gyakorlatot, felül kell vizsgálnia a tagkizárásokat és egyértelműen meg kell határozni a testületi szervek hatáskörét.

Szima Judit, a TMRSZ főtitkára a tárgyaláson az eljárás megszüntetését kérte. Mint mondta, „az ügyészség célja a TMRSZ és az ő lejáratása”, keresetének „inkább politikai, mint jogilag megalapozott indokai vannak”. A főtitkár szerint „a Legfőbb Ügyészség koncepciós eljárást kezdeményezett a Tolna Megyei Főügyészség által, és a szakszervezetet akarja ellehetetleníteni.”

A főtitkár kérte a bíróságtól a felperes ügyészség képviselőjének és a Legfőbb Ügyészség egy ügyészének tanúként való meghallgatását is. Ezzel kapcsolatban a tárgyalást vezető bíró felhívta a figyelmet arra: egy eljárásban egy személy csak egy minőségben vehet részt. A főtitkár felidézte, hogy a Jobbikkal kötött megállapodással kapcsolatban a Tolna megyei főügyészségtől kértek állásfoglalást, amelyben az állt, hogy egy szakszervezet az alapszabályában megjelölt céljainak elérése érdekében együttműködhet más szervezetekkel.

Müllerné Bognár Katalin ügyész válaszában visszautasította a politikai befolyásoltságra vonatkozó felvetést. A Jobbik-megállapodással kapcsolatban adott állásfoglalás kapcsán kifejtette: „ha a TMRSZ tagjai sportolni szeretnének, és ehhez a Jobbik teniszpályát, uszodát tud rendelkezésre bocsátani, erről megállapodást köthetnek.” A szakszervezet alapszabályában is rögzíti, hogy politikamentesen cselekszik, nem indokolt, hogy politikai megállapodást kössön – hangsúlyozta az ügyész.

A hvg.hu információi szerint a tárgyaláson a bíróság kérte a szakszervezet pontos tagkimutatását. Emellett felszólította a főtitkárt, hogy nevezze meg a felügyelőbizottság és Ellenőrző Gazdasági Bizottság tagjait, valamint az utóbbi üléseinek a jegyzőkönyveit nyújtsa be. Emellett a bíróság kérte a küldöttértekezletek jegyzőkönyveinek a benyújtását, amire – úgy tudjuk – Szima közölte, hogy azokat nem tudja benyújtani, mivel a folyamatos támadások miatt a Vezető Testület – amely a TMRSZ alapszabályában nincs is benne – megsemmisítették.

Ezzel szemben a főtitkár egy az általa volt TMRSZ-titkárok miatt rágalmazás miatt megindított magánvádas eljárás során június 2-án a Budai Központi Kerületi Bíróságon a bíró azon kérését, hogy a tavaly november 18-án megtartott küldöttértekezlet jegyzőkönyvét adja be azzal utasította el, hogy azt nem fogja benyújtani. Ennek okát nem indokolta.

A tárgyalás Szima Judit kérésére egyszer félbeszakadt, majd a bíróság elnapolta, miután az alperes rosszullétre hivatkozva ezt kérte.

Hirdetés