2010. április. 29. 13:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. április. 29. 14:05 Itthon

Rendfokozatból való lefokozás és pénzbírság Szima büntetése

Lefokozást és pénzbüntetést szabott ki a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének (TMRSZ) főtitkárára, Szima Judit alezredesre bujtogatás vádja miatt csütörtökön a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa – értesült a hvg.hu. Az ügyész súlyosbításért fellebbezett.

A hvg.hu beszámolt már a Jobbikkal együttműködést kötött TMRSZ vezetőjével szemben megindított büntetőeljárásról. Szima Juditnak azt rótták fel, hogy az érdekvédelmi szervezet honlapjára olyan tartalmú írások kerültek fel, amelyek a beosztottaknak a parancsnokkal szembeni engedetlenségre hívtak fel. A vádhatóság szerint három cikkről van szó, ezek közül az egyik 2007-ben jelent meg, a másik kettő két évvel később.

Mindezek miatt a katonai ügyész a csütörtöki tárgyalási napon azt kérte, hogy szabadságvesztést próbára bocsátással szabjon ki a bíró, illetve rendelkezzen a rendfokozatból való lefokozásról is. A bíró viszont elégnek tartotta a lefokozást és pénzbüntetést. Ez a bűnügyi költségekkel együtt - amit szintén Szimának kell leróni - mintegy 300 ezer forintra rúg. Az első fokú ítélet ellen az ügyész fellebbezett. Információink szerint az első fokon kiszabott büntetés együtt járhat azzal, hogy a főtitkár ezek után a Tettrekésznek csak pártoló tagja lehet, ami azt jelenti, hogy nem választhat és ő sem választható. Így lehet, hogy a főtitkári széktől a kongresszuson meg kell válnia.

Mindezeken túl úgy tudjuk, Szima Judittal szemben folyik egy másik nyomozás is, amelynek feladata azt megállapítani, hogy a főtitkár megsértette-e a szolgálati tekintélyt. Az eljárást szintén a katonai ügyészség folytatja, s ez alapján – értesüléseink szerint – méltatlansági eljárás is indult. A Tolna Megyei Főügyészség pedig a Tettrekész működésével támasztott kifogásokat. A bíróságnak megküldött keresetlevélben azt indítványozta, hogy a bíróság első fokú ítéletének jogerőre emelkedése után hívja össze a szakszervezet kongresszusát. A vezető testület feladata az lenne, hogy az alapszabály módosításával és kiegészítésével hozza létre az ügyintéző és képviseleti szervet, valamint annak tagjait is válassza meg. Emellett a főügyészség arra kötelezi a TMRSZ-t, hogy a Jobbikkal tavaly május 18-án kötött együttműködési megállapodást bontsa fel.

Hirdetés