Hiller: Európa a gyógyír a trianoni tragédiára
A Magyar Szocialista Párt péntek délutáni budapesti megemlékezésén mintegy száz fő vett részt, s a történész Hiller István mondott beszédet.
Az MSZP Liszt Ferenc téri Trianon-megemlékezésén Simon Gábor, az ellenzéki párt választmányi elnöke a hvg.hu-nak nyilatkozva megerősítette, hogy az MSZP-frakció tagjai nem vesznek részt az Országgyűlés ünnepi ülésén, mert az idevonatkozó törvényhez benyújtott módosító javaslataik közül egyet sem fogadott el a kormányzó többség. A hvg.hu kérdésére úgy fogalmazott: szándékosan Ady Endre szobránál tartják a megemlékezést. „Úgy gondoljuk, hogy Trianonról a mai, modern kornak a szellemiségében és azoknak az értékeknek a tiszteletben tartásával kell emlékezni, amiket mi is képviselünk. Ady Endre és bizonyos szempontból még József Attila is a maga módján, értő módon elrendezte azt a viszonyt, amivel egy baloldali ember Trianonról viszonyulhat.” Simon megerősítette a hvg.hu premisszáját, hogy nem a Nem, nem, soha című verset 1922-ben megíró, hanem másfél évtizeddel későbbi – például a megemlékezésen utóbb elhangzott A Dunánál című verset alkotó – József Attilára gondol.
A megemlékezés elején a Himnusz eléneklése után Galkó Balázs, az Új Színház színésze Ady Endre Magyar jakobinus dala című versével hangolt Hiller István volt oktatási miniszterre.
Tizenkét perces, fejből elmondott beszédében a volt pártelnök, történész Hiller Trianont a magyar nemzet „egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb tragédiájának” nevezte. Történelmi visszatekintőjében a Nagy-Trianon kastélyban aláírt békeszerződést Hiller áthelyezte a Kis-Trianon kastélyba. A trianoni béke igazságtalan és rossz volt, amely „nem megnyugvást hozott, hanem konfliktust rejtett magában” – fejtette ki a szocialista képviselő. Trianonban a győztesek szakítottak azzal az európai hagyománnyal, mely szerint a győztesek nem alázzák meg a veszteseket, hanem beemelik őket az új rendszerbe – mondta. Ezt bizonyítja az is, hogy az 1920-as antwerpeni olimpiára a veszteseket – köztük Magyarországot – nem hívták meg.
Trianonra a magyar politika „rossz és elhibázott, bűnös választ adott, ami magyarok tízezreinek és százezreinek halálát hozta” a II. világháború idején – folytatta Hiller. Szerinte azonban a II. világháborút követő politika, az elhallgatás és elhallgattatás politikája is rossz volt. Figyelmeztetett: ezeket a hibákat többet nem szabad elkövetni, „a rossz válaszokat megismételni bűnös vétek”, legyen szó akár a két világháború közötti, akár a II. világháború utáni politikáról.
Hiller szerint akkor teszünk jót a magyarságnak, ha magyarság és európaiság ügye összeköttetik. Büszke magyarok vagyunk, büszke baloldali európaiak. Egyik kezemmel emelem és büszke vagyok piros-fehér-zöld trikoloromra és másik kezemmel emelem az Unió kék, aranycsillagos zászlóját - mondta. Örülök, hogy két kezem van és együtt tarthatom a magyar nemzet zászlóját és az Európai Unió zászlóját – fogalmazott a szónok, aki szerint a határon inneni és azon túli magyarokat az Európai Unió kötheti össze. „Az érti Trianon tragédiáját, aki nemcsak a múltat látja, hanem alakítani akarja ennek az országnak a jövőjét, a boldog és sikeres Magyarország jövőjét. Büszke magyarként és büszke európaiként” – zárta gondolatait Hiller István.
A levezetést Hegedűs D. Géza Kossuth-díjas színész vállalta magára József Attila A Dunánál című versével, a végét eléggé szét- és túlüvöltve. A megemlékezés az obligát Szózattal zárult.
Mivel az MSZP számos mostani és volt országgyűlési képviselője jelen volt az ünnepségen, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök azonban nem, Hiller Istvánt ennek okáról kérdeztük. „Én semmilyen üzenetet nem látok ebben, mert őszintén mondom: nem tudom, hogy miért nincs itt.” További érdeklődésünkre Hiller azt mondta: beszédéből nem szabad aktuálpolitikát kihallani, mert az nem volt benne.
Ugyanezt mondta Lamperth Mónika, a párt elnökhelyettesnője is, aki szerint, ha az MSZP kritizálja a jobboldalt és főleg a jobbszélt, amiért azok ebből a nemzeti tragédiából aktuálpolitikai előnyöket akar kovácsolni, "akkor ugyanebbe a hibába mi nem eshetünk bele”. Trianon tragédiáját föl kell dolgozni, de nem mások kárára, hanem Európa keretein belül – tette hozzá a volt belügyminiszter, aki – akárcsak Hiller – szintén nem tudta megmagyarázni Gyurcsány távollétét.
Simon Gábortól azt is megtudtuk: a vasárnapi MSZP-kongresszus részben nyilvános, részben zárt lesz. A köztársaságielnök-jelölés vitája nyilvános lesz – tette hozzá. Azt mondta: a kongresszust megelőzően ülésezik a választmány, amely szintén foglalkozik a kérdéssel.
Szegő Péter