2010. április. 22. 12:25 HVG Utolsó frissítés: 2010. április. 22. 12:12 Itthon

Jobbik-előretörés a Dunántúlon

Az alsó középosztályban egyre vonzóbb a Jobbik retorikája – erre a következtetésre jutott a HVG elemzése a dunántúli választási eredmények alapján.

„Regionális párt a Jobbik” – mondta a parlamenti választások utáni értékelésében Tölgyessy Péter politikai elemző. Az adatok cáfolják ezt a sommás kijelentést, hiszen a szélsőjobboldali párt nemcsak az ország keleti részében, hanem a Dunántúlon is minden megyében tíz százalék fölé jutott listán. Sőt, Zalában éppen úgy az MSZP előtt végzett, mint – Pest és Csongrád megye kivételével – a Dunától keletre.

Tény persze, hogy igazi sikereit a párt a keleti országrészben érte el, ahol egyéni választókörzetben nem tudott ugyan első helyet szerezni, de egyes városokat már elhódított. Ilyen például Tiszavasvári, ahol a Jobbik (valaha Fidesz-tag) jelöltje a Fidesz színeiben indult politikust is legyőzte. Falvakról nem is beszélve, számtalan borsodi és szabolcsi település lett a radikális párté. Korábban bevehetetlennek hitt szocialista végvárak kerültek a jobboldal kezére, ráadásul ezeken a helyeken – mint például a kazincbarcikai választási körzetben – a szélsőjobb is megelőzte az MSZP-t. A szocialista párt a Dunától keletre már egyértelműen csak a harmadik erőnek számít.

Új elem a soha nem látott erővel feltörő cigányellenesség, amelyet táplál a kormányok romapolitikájának teljes csődje, s az elveszett biztonságérzet. A Jobbik mindezekre mind retorikájában, mind – a Magyar Gárda megalakításával – tetteiben úgy reagált, hogy az találkozott a választói igényekkel. A Jobbik-szavazók egy része a létében egyre inkább fenyegetett alsó középosztályból tevődik össze, melynek csalódottságát a politikai elitben és a rend iránti igényét próbálja meglovagolni az új politikai szereplőket előtérbe állító radikális párt.

A teljes cikk térképpel a friss HVG-ben olvasható.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.