Hintózás a Lánchídon és más ünnepi programok
Összeállítás a március 15-i központi programsorozatról.
Az ünnepi programok és rendezvények lényegében már elkezdődtek a fővárosban. A legforgalmasabb csomópontokban összesen 18 életnagyságú huszárszobrot állítanak ki, így tisztelegve az 1948-49-es szabadságharcban részt vevő 18 huszárezred előtt. A szobrok szemrevételezhetők a Batthyányi téren, a Blaha Lujza téren, a Deák téren, a Ferenciek terén, a Lánchíd pesti hídfőjénél, a Moszkva téren, a Móricz Zsigmond körtéren, a Múzeumkertben és a Nyugati téren.
A Múzeumkertben már a héten elkezdődött egy gyerekeknek és felnőtteknek szóló programsorozat. A Nyitott filmstúdió keretében korhű díszletek között forgatják újra a forradalmi eseményeket statiszták segítségével. „A filmstúdióban minden érdeklődő szereplője lehet saját március 15-ei filmjének a filmkészítő stáb közreműködésével” – áll a program kormányzati ismertetőjében. A múzeum előtt van huszársátor, s interaktívkiállításon mutatják be a huszártörténelmet, valamint Petőfi Sándor és Széchenyi István életét.
Szombaton és vasárnap délután 6 órától éjfélig térhatású, animált, 15 perces montázst vetítenek a Nemzeti Múzeum homlokzatára. Az animáció természetesen az 1848–49. évi forradalom és szabadságharc jelképeit jeleníti meg. A háromdimenziós hatású térvetítési technológiát állítólag először használják Magyarországon.
Március 15-én a központi ünnepségek fél tízkor kezdődnek a fővárosi Kossuth téren. A köztársaság lobogójának ünnepélyes felvonása és a koszorúzás után 10 óra 30 perctől délig a rendezvénysorozat a Múzeumkertben folytatódik, ahol zenei felvezetés után kezdődik a kétszáz táncos részvételével, neves színészek közreműködésével (Dobó Kata, Fullajtár Andrea, Nyári Oszkár) zajló ünnepi műsor.
A hivatalos állami megemlékezések ezután a Parlamentben folytatódnak, ahol az ezévi Kossuth-díjak, Széchenyi-díjak és Márciusi Ifjak díjak átadására kerül sor. A huszárpróbákat elsőként sikeresen teljesítő gyerekek pedig huszárbábot kapnak ajándékba. A Lánchíd március 15-én Széchenyi István előtt tisztelegve korzóvá alakul. Ezen a napon kizárólag gyalogosan, illetve lovas hintón lehet majd átkelni a Dunán. Az érdeklődők minden órában történelmi idegenvezetők előadásában ismerkedhetnek meg a híd történetével.