Az SZDSZ pártvezetése szerint már nincs frakció
Az SZDSZ pártvezetése szerint megszűnt a párt frakciója, ugyanakkor vannak olyan vezetők, akik szerint ezt a közleményt ők nem írták alá. Hétfőn egyre nagyobb lett a káosz az SZDSZ-ben, miután vasárnap Gulyás József kilépett a pártból és a frakcióból is.
Az SZDSZ pártvezetése szerint hétfőn megszűnt a párt parlamenti frakciója. Az SZDSZ hétfői, az MTI-hez is eljuttatott közleményében, amelyet Retkes Attila elnök mellett megyei elnökök és ügyvivők írtak alá, felhívják a figyelmet arra: az SZDSZ parlamenti képviselőcsoportjának többsége várhatóan megszavazza a 2010. évi költségvetést, ami ellentétes a párt álláspontjával.
Emlékeztetnek arra, hogy ezt az álláspontot az elmúlt hetekben az ügyvivői testület, majd a párt országos tanácsa is megerősítette. A közleményben hangsúlyozzák, hogy az SZDSZ szerint a 2010. évi költségvetés elfogadhatatlan, mert különösen hátrányos helyzetbe hozza az elesetteket, a mélyszegénységben élőket, ellehetetleníti a települési önkormányzatok működését és nem ad választ a riasztóan növekvő munkanélküliség kihívásaira.
Megjegyzik, hogy mindemellett a büdzsé a kiadásokat alul-, a bevételeket pedig felültervezi, így a kijelölt makropálya már néhány hónapon belül sem lesz tartható. "A költségvetésről nincs társadalmi konszenzus, így lényegében a szocialisták álláspontját tükrözi" - írják a politikusok.
Retkes Attila, az SZDSZ elnöke © Horváth Szabolcs |
Megszűnt a frakció?
A közlemény aláírói ezért kijelentették, hogy "az SZDSZ 2006-ban mandátumot szerzett országgyűlési frakciója a mai napon, 2009. november 30-án megszűnt". Hozzáteszik, hogy az SZDSZ minden erejét, szaktudását és energiáját hitelességének visszaállítására, a választói bizalom visszaszerzésére, valamint a közelgő választási kampányra kívánja fordítani. A közleményben kitérnek arra, hogy sajnálattal és megértéssel veszik tudomásul, hogy Gulyás József kilép a pártból és frakcióból. A képviselőnek köszönetet mondtak a két évtizedes politizálásáért, de visszavárják az SZDSZ-be.
Leszögezik, hogy egyetértenek Gulyás Józsefnek azzal az álláspontjával, amely szerint az országgyűlési frakció döntései az elmúlt években egyre kevésbé voltak összhangban az SZDSZ politizálásával.
Ki írta alá a közleményt?
Ugyanakkor nem sokkal a közlemény kiadása után kiderült, hogy legalább két szabad demokrata vezető, Skaliczky Andrea és Németh Kálmán nem írta alá a pártvezetés kommünikéjét. Pedig a közleményen az ő nevüket is feltüntették. Skaliczky Andrea, az országos tanács (ot) elnöke az MTI-nek azt mondta, "miután a közleményt én sem láttam, nekem két mondatot mondtak róla, hogy kimenne valamilyen közlemény, kértem, hogy küldjék át a szövegét". Hozzátette, hogy egy tárgyaláson ül, ezért nem látta az állásfoglalást és nem is adta hozzá a jóváhagyását.
Németh Kálmán azt mondta, hogy közvetlenül az MTI megkeresése előtt, de már annak megjelenése után olvasta a közleményt. A párt Vas megyei elnöke közölte, hogy nem ismerte teljes egészében az állásfoglalást és meg van lepve, hogy a neve szerepelt azon.
Retkes magyarázata
Talán válaszul a közlemény miatt értetlenkedőknek, az SZDSZ elnöke hétfő délután sajtótájékoztatót tartott. Itt úgy fogalmazott Retkes: az SZDSZ frakciója hétfőn politikai értelemben szűnt meg. A párt elnöke a Parlament épülete előtt azt mondta, hogy az SZDSZ-nek és a párt egyetlen testületének sincs hatása közjogilag a parlamenti képviselőcsoportra. "Politikai értelemben azonban az az SZDSZ frakció, amely évek óta lehetetlenné tette a hiteles mértékadó, liberális politika megvalósítását, a mai napon beteljesíti ezt a dicstelen küldetését azzal, hogy a 2010. évi egyébként elfogadhatatlan költségvetést többségében megszavazza" - hangsúlyozta Retkes.
Ki szavazza meg a költségvetést?
Kóka János SZDSZ-es frakcióvezető hétfőn egy közösségi portálon jelentette be, hogy a képviselőcsoport úgy döntött, megszavazza a jövő évi büdzsét. Az MTI információi szerint a frakcióülésen két képviselő jelezte, hogy nem támogatja és nem szavazza meg a jövő évi büdzsét: Velkey Gábor és Molnár Lajos.
Az MTI úgy tudja, hogy az SZDSZ-frakció ülésén a költségvetés támogatásáról tartott szavazáskor nem volt ott Ikvai-Szabó Imre, Kovács Kálmán, Sándor Klára, Béki Gabriella és a frakcióból kilépő Gulyás József.