Pártelnököknek kijáró kitüntetett figyelemben részesülhet, aki betér a rendszerváltás után pártszékházként működött emblematikus épületek valamelyikébe: az egykor politikai csaták támaszpontjaként szolgáló építmények többsége ma sokcsillagos szálloda vagy az lesz.
Szerzőnk a polgári Magyarország-gondolat fordulatos hazai történetét idézi fel, majd eljut oda is, hogyan lett éppen a céltáblája a Fidesznek a polgári gondolkodás, és, hogy milyen értelmezési kísérlettel állt elő a napokban Gyurcsány Ferenc. Vélemény.
Kis Jánost a bátorsága tette filozófussá és politikussá, vállalni akarta a kihívást az eszével is, meg a mindennapjaival is. Egyszerű okból: az erkölcsi integritás boldogságszükséglete volt bármelyik korszakában. Vélemény.
Aki félelemben él, az azt hiszi, hogy az elit majd mindent megold helyette, ezért kell Orbánéknak folyamatosan ébren tartaniuk az emberekben a rettegést – mondja Kőszeg Ferenc civil jogvédő, az SZDSZ alapítója, 1990 és 1998 között országgyűlési képviselője, akinek Csörögnek a zászlók címmel újabb könyve jelent meg.
Tizennyolc évesen már önkormányzati képviselő volt Óbudán, majd Fidesz frakcióvezető, és a pártszékházban megalakította a Banán Klubot. Az 1993-as pártszakadáskor távozott a Fideszből. 2002-ben a Millenáris kulturális igazgatója lett, ahonnan egy SZDSZ-es összeszólalkozás miatt kirúgták. 2006-tól a Párizsi Magyar Intézet igazgatója volt, majd 2010-ben családjával Montpellier-be költözött. HVG-portré.
Ma már semmiképpen nem ülne be a parlamentbe Fodor Tamás színművész, rendező, aki szerint a jövő szellemi elitjének egy részét elüldözték az országból, mások egzisztenciális kényszer miatt betagozódtak a rendszer hűbéres szellemi elitjébe. Mekkora most az ellenzéki értelmiség mozgástere? Mi tartja őt mozgásban 80 évesen? HVG-portré.
1956 identitása mintha elveszett volna, és nem a Kádár-korszakban, hanem épp az elmúlt 15 évben. Hol tévesztettünk utat? - kérdezte 2006 őszén az annak az évnek a tavasza óta MSZP-s színekben politizáló egykori 56-os elítélt Mécs Imrétől a HVG. A 17 évvel ezelőtti interjút a ma elhunyt Mécs Imre emlékezetére közöljük.
1956-os tevékenysége miatt halálra ítélték, egy év után életfogytiglanra változott a büntetése, az 1963-as amnesztiával szabadult. Sikeres mérnök lett, amíg ki nem rúgták, amiért forradalomnak nevezte '56-ot. Aktív tagja lett a demokratikus ellenzéknek, kezdeményezője annak, hogy 1985-ben ellenzékiek is induljanak az országgyűlési választáson. A Közép-európai Egyetem és a bős-nagymarosi népszavazás ötletadója, jelentős szerepet vitt az SZDSZ elődjének számító Szabad Kezdeményezések Hálózata megalakításában, a rendszerváltás után az SZDSZ, másfél évtized múlva pedig az MSZP országgyűlési képviselője lett. A most elhunyt politikussal a HVG 1996-ban készített portréinterjút, ezt közöljük most újra.
Nincs gyakorlatiasabb érték az elvszerűségnél, és nincs következetesebb elvszerűség annál, ami a gyakorlatiasságból, az életismeret mélyéből fakad. Ez a tanulsága a 25 éve elhunyt Solt Ottilia életének. Az évforduló alkalmából mostantól tér viseli a nevét Budapest II. kerületében.