2009. szeptember. 03. 17:30 Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 03. 17:26 Itthon

Szegeden testületileg szűnik meg az SZDSZ

Kilép az „új” SZDSZ-ből a párt teljes szegedi szervezete, a jövőben önállóan politizálnak, saját egyesületet hoznak létre, főleg helyi ügyekkel foglalkoznak. A hvg.hu információi szerint ezt pénteken jelenti majd be Nagy Sándor városi elnök és a szegedi közgyűlés további öt szabaddemokrata tagja. Ezzel a megyeszékhelyet irányító MSZP-SZDSZ-koalíció is megszűnik, a folytatás új megállapodás nélkül nem lehetséges.

„A város közéletében hosszabb ideje részt vevő helyi politikusokként úgy döntöttünk, hogy új, önálló, a szegedi ügyekre koncentráló egyesületet hozunk létre.” – olvasható az SZDSZ szegedi szervezetének holnapi (pénteki) sajtótájékoztatójára invitáló meghívójában.

Nagy Sándor, az SZDSZ szegedi szervezetének elnöke csütörtökön nem akarta részletezni, hogy pontosan mit jelentenek be, helyi szabaddemokrata politikusok azonban egymástól függetlenül megerősítették, hogy a szegedi szervezet tagjai az egyesület megalapításával egy időben kilépnek a Retkes Attila vezette „új” SZDSZ-ből. Ezt jelentik be hivatalosan pénteken.

Szegeden jelenleg még MSZP-SZDSZ koalíció irányítja a várost. A 42 tagú közgyűlésnek hat liberális politikus a tagja, köztük a városi elnök Nagy Sándor alpolgármester. A legutóbbi önkormányzati választásokon választási szövetséget kötve a két párt egymást támogatta, a liberálisok mindannyian egyéni képviselőjelöltként szereztek mandátumot.

Tóth Károly alkotmányjogász szerint a bejelentéssel megszűnik a koalíciós megállapodás is, ugyanis azt az MSZP az SZDSZ-szel kötötte. – Persze ha a két fél, az MSZP és az új formáció úgy gondolja, akkor annak nincs akadálya, hogy továbbra is együtt, koalícióban vezessék a várost, de ahhoz elengedhetetlen egy új szerződés megkötése – tette hozzá.

Az „új” SZDSZ-nek nagy érvágást jelent a szegedi szabaddemokraták lépése, ugyanis a szegediek a korábbi választásokon jóval az országos átlag fölötti eredményt értek el. ( A 2005-ös EP választásokon 7,2 százalékot, a 2006-os parlamenti választásokon 7,9 százalékot kaptak, a legutóbbi EP választáson pedig 2,72 százalékot, miközben az országos átlag 2,16 százalék volt. A megyei jogú városok közül százalékos arányban Szegeden volt a legtöbb liberális szavazó.)

Információink szerint a szegedi szervezet nem csatlakozik az augusztus közepén mintegy negyven, köztük korábbi SZDSZ-elnökök (Kuncze Gábor és Magyar Bálint) és több SZDSZ-es országgyűlési képviselő, valamint a pártból nemrég kilépett politikusok által alapított Szabadelvű Polgári Egyesülethez, ami azért is meglepő, mert a szabadelvűeket ügyvezető elnökként Sándor Klára szegedi képviselő vezeti.

Az egyik meghatározó szegedi SZDSZ-es politikus a döntésük hátteréről elmondta, „már nem bírtuk nézni azt, ami a pártban fent zajlott, szinte egyszerre, vita nélkül határoztuk el, hogy abból elég. Magyar Bálint éppen annyira hibás volt az SZDSZ szétesésében, mint Kuncze, Fodor vagy Kóka, ezért döntöttünk az önálló egyesület mellett”.
 
Oláh Zoltán (Szeged)

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.