2009. július. 17. 10:12 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 17. 10:29 Itthon

Vádat emelt az ügyészség Rohac ellen

Előre kitervelten elkövetett emberölés kísérletével és robbanóanyaggal vagy robbantószerrel visszaéléssel vádolja a Fővárosi Főügyészség Jozef Rohacot – közölte az ügyészség.

A vád szerint a szlovák állampolgárságú Jozef Rohac 1997 júniusa előtt távirányítású robbanószerkezetet készített, hogy a szerkezet felrobbantásával megölje Seres Zoltánt vállalkozót. A vád szerint Rohac a robbanószerkezet elkészítésén túl saját maga gondoskodott a helyszín megközelítéséhez, terepszemléjéhez és a menekülés biztosításához szükséges gépkocsi beszerzéséről is.

A férfi - ismeretlen társaival együtt -1997. június 3-át tűzte ki a bűncselekmény elkövetésére. Ezen a napon az elkövetők a kora reggeli órákban megjelentek Seres Zoltán lakása előtt, és a magukkal hozott robbanószerkezetet az arra szolgáló mágnesek segítségével felerősítették a sértett lakása előtt álló gépkocsijának alvázára.

A sértett egy ismerősével aznap délelőtt 10 óra 40 perc körül hagyta el a lakóházat, majd beszálltak a ház előtt parkoló gépkocsiba. Az autó elindulásakor azonban a robbanószerkezet a mágnesek gyengesége miatt levált a gépkocsiról, és az úttestre esett. Néhány perccel később az ismeretlen elkövetők egyike odasétált, és felvette a szerkezetet a földről, majd később egy bokorba rejtette.

Az ügyészség szerint a robbanószerkezet megfelelő, működőképes állapotban volt, alkalmas volt a robbanás előidézésére, az elektromos vevőberendezés 100 méteres távolságon belül aktivizálható volt, így alkalmas volt a robbanószerkezet működésbe hozására. A vád szerint amennyiben a szerkezet felrobbant volna, 400-500 méter sugarú körben jelentős anyagi kárt okozó romboló hatást fejtett volna ki, ha pedig a gépkocsira rögzített állapotában hozták volna működésbe, teljes mértékben megsemmisítette volna azt, a benne ülő emberekkel együtt.

Az ügyészség Jozef Rohacot előre kitervelten elkövetett emberölés kísérletével – mint bűnsegédet –, és robbanóanyaggal vagy robbantószerrel visszaélés bűntettével vádolja. (Serest két évvel később, 1999. április 12-én Tahitótfaluban autójában géppisztollyal agyonlőtték. Az elkövető személye nem ismert. Az ügyészség szerint ez a bűncselekmény nem hozható összefüggésbe azzal, amelyben most megvádolták Rohácot.)

Rohacot 2008. október 27-én, Prágában igazoltatták cseh rendőrök, ekkor derült ki, hogy ellene a Budapesti Rendőr-főkapitányság európai elfogatóparancsot adott ki. Rohacot idén februárban adták ki Magyarországnak az említett emberölési kísérlet miatt, de neve felmerült korábban több, az 1990-es évek végén Magyarországon elkövetett robbantásos bűncselekménnyel kapcsolatban is. Rohac neve szóba került az Aranykéz utcai merénylettel összefüggésben is, ám emiatt korábban nem adtak ki ellene elfogatóparancsot.

Rohac ügyvédje, Baranyi Róbert korábban a hvg.hu-nak azzal érvelt, nincs bizonyítékuk a hatóságoknak, hogy védence jelen lett volna a robbanószerkezet felszerelésekor, így az emberölés kísérletével nem lehetne megvádolni. A robbanóanyaggal és robbantószerrel való visszaélés pedig mára már elévült, s azt sem hozhatnák fel Rohac-csal szemben.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.