Rohac, a "Patkány" nem dalol
Azok, akik arra fogadtak, hogy a másfél hónappal ezelőtt hazánknak kiadott Jozef Rohac nem fog beszélni a Seres Zoltán elleni gyilkossági kísérletről és az Aranykéz utcai robbantásról, egyelőre nyerésre állnak. A Patkány gúnynéven emlegetett férfi elé az előbbi ügy kapcsán eddig csak két olyan szakértői véleményt tett le bizonyítékként a rendőrség, amelyek ügyvédje szerint vitathatók, így nem kényszerítik dalolásra Rohacot.
A szlovák Jozef Rohacot – akinek a hatóságok több gyilkosság és robbantás elkövetését tulajdonították, de a számlájára írtak emberrablást és börtönlázadás szítását is – a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) munkatársai azzal gyanúsítják, hogy 1997-ben részt vett a Seres Zoltán vállalkozó ellen tervezet gyilkossági kísérletben. Ez azonban akkor csak terv maradt, mert valaki észrevette a Seres kocsijára szerelt pokolgépet, amelyet aztán a tűzszerészek hatástalanítottak. A bomba vevőegységének belsejében Rohác jobb keze hüvelykujjának – töredékes – lenyomatát találták meg. Seres egyébként 1999-ben gyilkosság áldozata lett, de nincs arra utaló bizonyíték, hogy a vállalkozó elleni halálos lövéssorozat leadásához Rohacnak köze lett volna.
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) egy másik bűnügyben, az 1998. július 2-án történt hírhedt Aranykéz utcai robbantás ügyében is érdeklődik a Patkány iránt, mivel a négy ember halálát – köztük a rendőrségnek az illegális olajüzleteket tálaló Boross „Óriás” Tamásét – követelő merényletben is, akárcsak a Seres elleni gyilkossági kísérletnél, Semtex robbanóanyagot használtak. Sőt, a robbantás idején maga Rohac is Magyarországon tartózkodott, de ez kevés ahhoz, hogy a rendőrök gyanúsítottként kezeljék őt az ügyben, amelyet egyébként 2001-ben már lezárt a nyomozó hatóság, s tavaly augusztusban vett elő újra.
Az Interpol által kiadott körözés |
Megtudunk-e valaha valamit Rohactól az említett bűncselekményekről, vagyis beszél-e valaha a Patkány? Mert a jelek szerint egyelőre nem: 2009. február 26-án tartott gyanúsítotti kihallgatásán a magyar nyomozók csak annyit tudtak kicsikarni belőle, hogy majd az összes nyomozati irat megismerése után terjeszti elő a védekezését.
Seres halálának lehetséges oka |
Az illegális olajüzleteket folytatott cég, az Energol Rt. szőregi telephelyének védelmére állítólag azért szerveztek külön őrséget 1996-ban, mert – mint az a sajtóban is megjelent – tartottak attól, hogy Seres rajtuk próbálja meg érvényesíteni azt a tízmilliós vesztesége miatt fennálló követelését, amelyet az alvilág egyik bankárának tartott, és az Energollal – egykori Conti Car-osokkal – kapcsolatban állt Lakatos Andrásnak, alias „Kisbandinak” köszönhetett. |
Baranyi azt is vitatja az igazságügyi véleményekkel kapcsolatban, hogy a nyomozó hatóság az első vélemény kapcsán nem független szakértőt kért fel a munkára, hanem a rendőrség állományába tartozót. Így számára megkérdőjeleződik ezeknek az iratoknak az elfogulatlansága is.
Elképzelhető, hogy Rohacot az Aranykéz utcai merénylettel is „megkínálják” a rendőrök. Legalábbis az ügyvéd szerint erre enged következtetni az, hogy Rohac március 6-iki kihallgatásán a kérdések arra utaltak, a férfi gyanúsítotti pozícióba csúszhat át. Igaz, a jegyzőkönyv tartalmát még nem ismerhette meg, mert azt eddig nem kapta kézhez sem ügyfele, sem ő. A védőt mint a tanú érdekében eljáró ügyvédet ugyanis nem értesítette a hatóság a tanúkénti kihallgatásról, annak ellenére, hogy ezt Rohac kérte. Feltételezhetően a nyomozók gyanúját az támasztaná alá, hogy egy tanú állítólag látta Jozef Rohacot a helyszínről elszaladni, kérdés azonban, hogy a rendőrség eddig miért nem állt elő ezzel a bizonyítékkal.
Rohacot a külföldi hatóságok csak a Seres-gyilkosság miatt adták ki, így gyanúsítottként csak ebben az ügyben lenne kihallgatható – hangsúlyozza az ügyvéd, aki múlt héten írásban indítványozta a nyomozó hatóságnál, hogy az a bizonyítékokat tárja eléjük, valamint tudakolta, hogy van-e egyáltalán megfelelő szakértői vélemény vagy sem. „A nyomozók – úgy láttam – nagyon bíztak abban, hogy Rohac vallomást tesz” – közölte Baranyi Róbert. Álláspontja szerint a szakértői vélemények egyelőre bizonyítékként nem vehetők figyelembe. Ez pedig akár azzal is járhat, hogy – ha a hatóságok is így értékelik majd – Jozef Rohac szabadlábra kerülhet.