Az üres iráni követség előtt petíciózott a Fidelitas
Vasárnap a Fidesz ifjúsági szervezete, a Fidelitas petíciót dobott a budapesti iráni nagykövetségének postaládájába, melyben a szabadságjogok biztosítását követelték az iráni rendszertől. (Vasárnap lévén, nem volt senki, aki a petíciót átvette volna.) A hvg.hu a szervezet június 20-án megválasztott új elnökét, Ágh Péter fideszes politikust, a legfiatalabb országgyűlési képviselőt faggatta.
hvg.hu: Tekintettel arra, hogy a Fidelitas a Fidesz ifjúsági szervezete, a petícióban foglaltak a Fidesz álláspontját is tükrözik?
Ágh Péter: A Fidelitas a Fidesz egyik szövetségese, értékeink közösek. Az elmúlt tizenkét éves történetében következetesen kiállt az emberi jogok védelme érdekében, legyen szó Fehéroroszországról, Kubáról, Grúziáról vagy a határon túli magyarok problémáiról. Ennek az eszmének a nevében fogalmaztuk most is meg a petíciónkat: a gyülekezési és a véleménynyilvánítási jog biztosítását, illetve az iráni vérfürdő elrendelőinek a felelősségre vonását követeltük. A szabadság univerzális érték, amihez mindenkinek joga van.
hvg.hu: Nem válaszolt arra a kérdésemre, hogy ugyanez-e a Fidesz véleménye? Ön a Fidesz tagja és országgyűlési képviselője.
Á. P.: A Fidesznek is alapértékei közé tartozik az emberi jogok védelme. A vasárnapi sajtótájékoztatón azonban a Fidesz egyik szövetségesének, a Fidelitasnak a petícióját ismertettük Dömötör Csabával, az Európai Néppárt ifjúsági szervezetének alelnökével.
hvg.hu: Nagyon keményen odapörköltek a Jobbiknak, amiért a nemzeti radikális párt Ahmadinezsád elnököt támogatja a mostani iráni belpolitikai konfliktusban. Nem arról van egész véletlenül szó, hogy Irán Izraelt tekinti fő ellenségének, ezért a Jobbiknak – melynek politikája nem mindig mentes az Izrael-ellenes elfogultságtól – kedves a jelenlegi iráni rendszer?
Á. P.: Sajtónyilatkozatunkban úgy fogalmaztunk, hogy aggasztó, ha egy, az Európai Parlamentbe bejutott párt szimpatizál azzal a rezsimmel, amely enyhén szólva is vitatható intézkedéseket hozott az elmúlt napokban-hetekben. Bízunk benne, hogy a Jobbik is felülvizsgálja álláspontját.
hvg.hu: Két dologról van szó Irán esetében. Egyrészt, hogy a választások mennyire voltak tiszták, másrészt, hogy a választásokat követő tüntetéseket a rendszer hogy kezelte. Túl azon, hogy a választásokon csak olyan jelölt indulhat, akit az Őrök Tanácsa jóváhagy, van-e bármilyen bizonyíték arra, hogy a hatalom csalt a választásokon? Nemzetközi megfigyelők nem voltak jelen.
Á. P.: Mivel az iráni rezsim a külföldi tudósítók mozgását is akadályozza, ezért mind a mai napig nem tudhatjuk, mennyire volt tiszta az elnökválasztás. Nem véletlen, hogy petíciónkban nem elsősorban új választást, hanem az alapvető jogok biztosítását kértük az iráni vezetőktől.
Szegő Péter