2009. február. 12. 16:37 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 12. 16:11 Itthon

A fasizmus áldozataira emlékeztek Budapesten

A fasizmus áldozataira és Budapest 64 évvel ezelőtti felszabadulására emlékezett a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) a XIII. kerületi vizafogói emlékműnél csütörtökön.

1945 februárja Budapestnek, áprilisa pedig az egész országnak a felszabadulást jelentette, "esélyt a jóra, mellyel részben éltünk, részben nem tudtunk élni" - mondta Hegyi Gyula európai parlamenti szocialista képviselő.

Hangsúlyozta, az embereknek el kell gondolkozni azon, hogy mit tudnak kezdeni a szabadságukkal.

Hozzátette: 1945 után lezajlott Magyarország első "valóban" szabad választása, a közoktatás megalapozása, a nők egyenjogúságának megteremtése, a faji törvények eltörlése.

Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke elmondta, hogy immár több mint 20 éve gyűlnek össze az emlékműnél a fasizmus áldozatainak emlékére.

Az emlékezés mellett fontos újragondolni az eseményeket a mai viszonyok között, "amikor a szélsőjobb nagyon sok helyi önkormányzatnál együttműködik, koalícióban van" - jegyezte meg, hozzátéve, hogy meg kell állítani a szélsőjobb előretörését, különösen az európai parlamenti választások előtt.

A vizafogói emlékműnél koszorút helyeztek el diplomáciai képviseletek, a magyar állam és közjogi méltóságok megbízottjai.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.