2008. október. 10. 13:18 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. október. 10. 16:00 Itthon

Ügynökügy: Kondor Katalin mégsem perel rágalmazásért

Kondor Katalin, a Magyar Rádió volt elnöke elállt az állítólagos ügynökmúltjával kapcsolatos cikkek miatt indított magánvádas eljárásoktól - erősítette meg a Fővárosi Bíróság a Népszava pénteken közölt értesülését.

Ügynökdosszié
Szinte minden, amit az állambiztonsági szervek tevékenységéről tudni kell a hvg.hu összeállításában.
"Szombathy Pál és dr. Varga László ellen Kondor Katalin által rágalmazás vétsége miatt a Pesti Központi Kerületi Bíróság előtt indított magánvádas eljárásokat a bíróság 2008. október 9. napján megszüntette" - válaszolta az MTI megkeresésére a bíróság. 

A tájékoztatás szerint a magánvádló csütörtökön - a tárgyalásokat megelőzően - küldte el faxüzenetét, melyben jelezte, hogy a magánvádat elejti, nem kéri az eljárások folytatását. Erre tekintettel a bíróság a büntetőeljárásokat megszüntette.

Kondor Katalin
© Túry Gergely
A Népszava pénteken azt írta: a volt rádióelnök, Kondor Katalin a Magyar Hírlap korábbi főszerkesztőjét, Szombathy Pált és Varga László történész-levéltárost perelte be, amiért Varga a lapban 2006 márciusában megjelent cikkében, majd júniusban az Élet és Irodalomban publikált írásában is említést tett Kondor vitatott ügynökmúltjáról.

A lap közlése szerint ezekben a perekben eddig csak eredménytelen békéltetési eljárás volt, csütörtökön kezdődtek volna érdemben, ám Kondor Katalin indoklás nélkül váratlanul visszavonta keresetét.
 
2006-ban Varga László történész a Fővárosi Bíróság előtt is kijelentette: kétséget kizáróan bizonyítják a Népszava által nyilvánosságra hozott iratok, hogy Kondor Katalint, a Magyar Rádió korábbi elnökét Vári fedőnéven beszervezték. Az állambiztonsági iratfeltáró bizottság egykori elnöke szakértőként szerepelt a Kondor által a Népszava főszerkesztője és kiadója ellen indított személyiségi jogi perben. A volt rádióelnök 10 millió forintos nem vagyoni kártérítést kért, amiért a Népszava szerinte valótlanul állította róla, hogy titkos megbízott volt. Vári csaknem tíz évig dolgozott a budapesti rendőrség kémelhárító osztályának - emlékeztetett a történész.

Kondor Katalin azt követően perelte be a Népszavát, hogy 2003. szeptember 25-én és 27-én álláspontja szerint valótlan állításokat jelentetett meg róla, így például azt közölte, hogy a Magyar Rádió elnöke az állambiztonsági szervezet III/II-es alosztályának lett volna titkos megbízott munkatársa Vári fedőnéven. A lapot 2004-ben a Fővárosi Ítélőtábla bocsánatkérésre kötelezte, mivel nem tudták bizonyítani azt az állításukat, hogy Kondor kapcsolatban állt volna az állambiztonsági szolgálat kémelhárításával.

Hirdetés