A miniszter megegyezést vár az almaháborúban
Gráf József már a jövő hétre megegyezést vár almaügyben, de szerinte nem lesz könnyű, mivel mind az almatermelőknek, mind a feldolgozóknak igazuk van a saját szempontjukból.
Akár már a jövő héten is megegyezhetnek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az almatermelők és a feldolgozók - vélekedett Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerdán a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.
Az agrártárca irányítója ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a megállapodás a két fél között nem lesz könnyű, mivel mind az almatermelőknek, mind a feldolgozóknak igazuk van a saját szempontjukból. Az almatermelők a múlt évben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében alig takaríthattak be valamit a fagykárok miatt. Őket az agrárkormányzat a múlt évben mintegy hatmilliárd forinttal támogatta emiatt. Az idén pedig, ha önköltségi ár alatt értékesítenék az almát, csőd fenyegetné őket.
Gráf József szerint ugyanakkor a feldolgozóknak is igazuk van akkor, amikor megpróbálnak spórolni, mivel tavaly ezek a vállalkozások is magas áron voltak kénytelenek vásárolni az alapanyagot, pont azért, mert az almatermés nagy része Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében elfagyott. Emiatt külföldről is kellett árut beszerezni. Most pedig ők is szeretnék költségeiket csökkenteni.
Az agrárminiszter szerint a megegyezés mégsem lehetetlen, de az agrárkormányzatnak nincs lehetősége minimálár megszabására, mivel ezt az uniós szabályok nem engedik. Egyben cáfolta, hogy a lengyel kormány minimálárat szabott volna az almafelvásárlásra. Az agrárkormányzat úgy szeretne segíteni az almatermelőknek, hogy a válogatott étkezési alma értékesítéséhez nyújtana marketingtámogatást, és ezzel mintegy 50 ezer tonna alma gyors eladását tenné lehetővé a termelők számára.
Gráf József ismételten cáfolta, hogy miniszterelnöki ambíciói lennének. Jelezte azt is, hogy a hétvégén csak akkor tesz eleget egy pécsi MSZP-s alapszervezeti vezető meghívásának, ha Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is jelen lesz a rendezvényen.
Nem cáfolta ugyanakkor azt a korábbi kijelentését, mely szerint ha az MSZP-nek "az eddigitől eltérő feladatkörben" lenne szüksége munkájára, akkor vállalná a felkérést. Közölte egyben azt is, hogy 2010-ben nyugdíjba kíván vonulni.