Osztrák-magyar háború lenne a szabolcsi almacsata?
Nem az almatermelők és felvásárlók harcaként, hanem az OMV-Mol-csata és a Rába-konfliktus után újabb osztrák-magyar háborúzásként értékeli a szabolcsi almatermelők blokádját a Wirtschaftswoche című bécsi gazdasági lap. Közben Lengyelországban is demonstrációba kezdtek az almatermelők.
Érik a gyümölcs. A termelők kétszer annyit akarnak © sxc.hu |
Lengyelországban az almatermelők hétfőtől újabb gyümölcsfeldolgozó üzemeket vettek blokád alá, tiltakozásul az alacsony átvételi árak miatt. A lengyel gazdaszövetség (Zwiazek Sadowników) azt szeretné, ha a termelők kilogrammonként legkevesebb 30-35 groszt (9-10 eurócentet) kapnának a léalmáért a jelenlegi 15-20 grosz (5-6 eurócent) helyett, írta a Gazeta Wyborcza című napilap kedden. Az önköltségi ár a termelők szerint mintegy 30 grosz (9 eurócent).
A lengyel lap azt írta, hogy a feldolgozók ajánlotta kompromisszumos ár szeptembertől kilogrammonként 23 grosz (7 eurócent). A lengyel termelők a tárgyalásokon arra hivatkoznak – írta a Gazeta Wyborcza –, hogy Magyarországon és Németországban az almatermelők a léalmáért kilogrammonként 10-13 eurócentet kapnak.
A lengyel termelők blokádja abban áll, hogy nem engedik a feldolgozóüzemek területére az almaszállító teherautókat. A múlt héten a gazdák két üzemet vettek blokád alá, hétfőtől pedig további hármat.
A lengyel árvitának részben az az oka, hogy tavaly Lengyelországban igen gyenge volt az almatermés, és emiatt magasba szöktek a felvásárlási árak. Ezzel szemben az idei termés igen jó, ami lenyomja a felvásárlási árakat.
A magyar és a lengyel demonstrálók már felvették a kapcsolatot egy esetleges közös fellépés ügyében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.