2008. március. 06. 10:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. március. 06. 10:31 Itthon

Az emberek negyede békében él a korrupcióval

Minden negyedik ember elfogadja a korrupciót a hétköznapokban, bár a vesztegetés magasabb szintű formáit elutasítják - áll a TNS Hungary felmérésében.

Az emberek több mint negyede megengedhetőnek, de legalábbis szükséges rossznak tekinti a hétköznapokban felbukkanó korrupció különböző formáit - áll abban a felmérésben, amelyet a TNS Hungary piackutató végzett több mint 500 fő részvételével  az Üzlet & Siker magazin felkérésére. 

A felmérés arra kereste a választ, hogy miként vélekednek az emberek a megkérdezettek a hétköznapokban felbukkanó korrupcióról, folyamodtak-e az elmúlt 1 évben korrupciós eszközhöz ügyeik megkönnyítése végett, továbbá arról, hogy miként vélekednek a magas szintű vállalati vagy politikai korrupcióról, illetve mennyire elégedettek az állami szolgáltatások színvonalával. Míg a hétköznapi korrupciót a válaszolók 29%-a elfogadja, addig a vesztegetés magas szintű megnyilvánulási formáit a válaszadók mindössze 8%-a tolerálja - áll a TNS által kiadott közleményben.

A magazin márciusi száma szerint nagyon nehéz kutatási adatokat szerezni a korrupció témájában, becsléseink sincsenek a korrupció által okozott kár mértékéről, ahogy annak dinamikájáról sem: nem tudhatjuk, hogy javul, avagy romlik a helyzet Magyarországon. 

Az emberek véleménye az állami szolgáltatásokról meglehetősen lesújtó – ez is kiderült a közvélemény-kutatásból. Legrosszabbul az egészségügy teljesített – az ötfokú osztályozási skálán éppen csak elérve a kettest. Valamivel kedvezőbb a rendőrség és az APEH megítélése, de ezek sem érik el a kétharmadot. Az APEH ugyan minimális mértékben megelőzte népszerűségben a rendőrséget, de megjegyzendő, hogy a megkérdezettek mintegy negyede egyáltalán nem kívánta minősíteni az adóhivatal munkáját. Az önkormányzatok és az okmányirodák 2,5 körüli érdemjegyeikkel akár büszkék is lehetnek.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.