Földesi-Szabó László mindent megmagyaráz
„Szabálytalan, és megkockáztatom, jogszerűtlen volt a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) és az Egymásért Egy-Másért Alapítvány kapcsolata” – jelentette ki Demeter Ervin, az Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügyeit vizsgáló parlamenti bizottság keddi ülésén, miután meghallgatták a kiemelten közhasznú szervezet kurátorát, Földesi-Szabó Lászlót. A meghallgatáson kiderült, az alapítvány kuratóriumába nemrég bekerült a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) lemondott főigazgatója, Galambos Lajos.
A bizottsági ülésen Földesi-Szabó László az alapítvány megalakulásával kapcsolatban elmondta, hogy azt Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egykori parancsnoka kezdeményezte, s a céljuk az volt, hogy így segítsenek a rászorulóknak, főleg gyerekeknek. Hozzátette: a közhasznú szervezet létrehozásának mélyebb okairól csak akkor tud nyilatkozni, ha megkapja a felmentést a titoktartási kötelezettség alól.
Földesi-Szabó László. Szerinte minden jogszerű volt. © Stiller Ákos |
Demeter Ervinnek, a bizottság elnökének a kérdésére Földesi-Szabó kifejtette, jogértelmezési problémával állnak szemben, mivel szerinte az élelmiszert eladhatták – a vámmentesség továbbra is fenn állt – csak az élelmiszer szállítmányokért kapott összeget karitatív célokra kellett fordítani. Ezt pedig az Egymásért Egy-Másért Alapítvány teljesítette is. Földesi-Szabó elmondta azt is, hogy egy magyar élelmiszer-üzletlánc cégcsoportja 900 millió forinttal támogatta az alapítványt, ezzel járultak hozzá a családon belül erőszakot elszenvedett áldozatok segítésére szolgáló országos hálózat létrehozásához. Egy kérdésre válaszolva közölte, hogy az alapítvány számlájáról a VPOP 20 millió forintot foglalt le.
A bizottság tagjai választ vártak, nem volt-e nehéz "cipelnie” Földesi-Szabó Lászlónak azt az alapítványból több részletben kivett 980 millió forintot, amelyet a vám- és pénzügyőrség keres rajta. (Sikkasztásért eljárást is indítottak ellene – a szerk.). A kuratóriumi elnök ehhez annyit fűzött hozzá, hogy ez nem volt nehéz, mert a támogatott gyermekek igen hálásak voltak. Arról viszont nem tett említést Földesi-Szabó, hogy az Egymásért Alapítvány számlájára átutalt 27 millió NBH forinttal mi lett.
Számos kérdés firtatta az alapítvány és a Szilvásy-család kapcsolatát. A kuratórium elnöke erről úgy nyilatkozott, hogy Szilvásy Péter grafológust, az alapítvány egyik programja kapcsán, Dobó István maradványainak felkutatása során ismerte meg. Szilvásyt kérték fel ugyanis, hogy végezze el a régi dokumentumokon szereplő Dobó-aláírások eredetiségének vizsgálatát. A grafológus ezt következően lett részese az Egymásért Alapítvány Talentum-programjának, s kapcsolódott be a tehetség gyermekek kiválasztásába.
Földesi-Szabó evidensnek tartotta, hogy volt rendőrként támogatta a volt belügyi kórházat, s ismerte az intézményt vezető Szilvásy Istvánt. Hozzátette: találkozott Szilvásy Györggyel, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős tárca nélküli miniszterrel is, de erről további részleteket nem közölt, arra hivatkozva, hogy ez a "titokkörbe tartozik".
Demeter Ervin ezután felsorolt négy pontot, amelyre a parlamenti vizsgáló bizottságnak ki kellene térnie. Elsőként az alapítvány tevékenységével kapcsolatos vámáru kezelést emelte ki, amelyet maga a VPOP vitat és amelyért a testület büntetőeljárást is indított, holott 175 alkalommal a behozott élelmiszer szállítmányra az alapítvány megkapta a kért vámmentességet. Demeter Ervin javasolta, hogy az ügyben kérjenek állásfoglalást a Pénzügyminisztériumtól.
Szintén a pénzügyi tárca véleményének kikérését javasolta a bizottság elnöke az NBH és az Egymásért Egy-Másért Alapítvány kapcsolatát illető másik témakörben. Demeter Ervin szerint ez rendezetlen és tisztázatlan, mivel megvannak a törvényes lehetőségei és belső szabályai annak, hogy titokban végezzen tevékenységeket a szolgálat. Ezért kijelentette: „szabálytalan, és megkockáztatom jogszerűtlen” az NBH és a kiemelten közhasznú szervezet kapcsolata. Úgy vélte, ezt ismerte el a volt főigazgató, Galambos Lajos, amikor lemondott a posztjáról. Mint hozzátette: a volt titkosszolgálati vezető elismerte ezt, de bővebben nem kívánt erről beszélni.
A jelentés harmadik pontjában - Demeter Ervin szerint - az szerepelne, hogy az NBH egyik megbízott főosztályvezetője, Gyarmati György korábbi meghallgatásán elhangzottak azt a látszatot keltették, miszerint a VPOP-nél meg lehet venni vámeljárásokat. Ám semmi erre utaló nyomot nem találtak az NBH irataiban, és határozottan tiltakozott a gyanusítás ellen a VPOP parancsnoka, Nagy János. Demeter hozzátette: Gyarmati a bizottság előtt azt is kijelentette, hogy "az alapítvány ellen indított büntetőeljárás a VPOP bosszúja volt."
Demeter Ervin © Stiller Ákos |
Mint korábban jelentettük, az alapítvány tevékenységének kivizsgálására parlamenti vizsgálóbizottságot hoztak létre, azzal a céllal, hogy megvizsgálja a lehetséges nemzetbiztonsági kockázatokat. Az Egymásért Alapítvány kuratóriumában ugyanis szerepet vállalt a Nemzetbiztonsági Hivatal egyik megbízott főosztályvezetője, az alapítvány jogtanácsosa az NBH egyik munkatársa volt. A bizottság november 21-én tartott ülésén meghallgatták Nagy Jánost, a VPOP parancsnokát és Bencze József országos rendőrfőkapitányt, aki a történtek idején a VPOP rendészeti főigazgatója volt.
A VPOP szerint különböző gazdasági társaságok, Magyarország uniós csatlakozását követően, 2005. augusztus és 2007. február között több ezer tonna élelmiszert (konzerveket) importáltak a Távol-Keletről, és az árut vámraktárban helyezték el. Az importáru tulajdonjogát ellenszolgáltatás nélkül – közcélú adomány címén – az Egymásért Alapítvány szerezte meg, ezzel jogcímet szerzett, hogy vámmentességet kapjon e termékekre.
Az áruk vámraktárból való kiszállításáról és forgalomba bocsátásáról – a VPOP közlése szerint – az alapítvány intézkedett. Az árukat nem osztották szét térítésmentesen, hanem szerte országban értékesítették. Az Egymásért Alapítvány felhasználásával mintegy 516,3 millió forint vámot, 295,5 millió forint környezetvédelmi termékdíjat és 354,9 millió forint áfát, összesen 1,16 milliárd forint közterhet nem fizettek meg. Az Egymásért Egy-másért Kiemelten Közhasznú Alapítvány ügyében 1,2 milliárdos csempészés, áfa és vám meg nem fizetése miatt indítottak nyomozást a vámosok hét személy ellen 2007 áprilisában.