APEH-vizsgálat Egymásért alapítvány támogatóinál
Az adóhivatal átfogó vizsgálatot indított az Egymásért Egy-másért Alapítvány támogatói körében, miután a vámnyomozók gyanús pénzmozgásokra bukkantak - erősítte meg a hvg.hu-nak a VPOP szóvivője.
Sipos Jenő, a VPOP szóvivője a hvg.hu-nak elmondta: a mostani adóvizsgálat része az alapítvány vezetője, Földesi-Szabó László és társai ellen 1,22 milliárdos csempészet és adócsalás gyanújával indított nyomozásnak. Sipos hozzátette, új információ ősz óta nem került a vám- és pénzügyőrség birtokába.
Mint azt a Népszabadság írta, az adórevizorok az alapítvány által kiállított támogatói igazolásokat ellenőrzik. Ezt azonban Sipos Jenő szóvivő sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta a hvg.hu-nak. Arra hivatkozott, hogy több ügyön dolgoznak együtt az APEH-hel, de a szóbanforgó Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügyében nem a vám- és pénzügyőrség szivárogtatta ki az információt.
A nyomozók gyanús pénzmozgások nyomaira bukkantak, ezért felmerült a gyanú, hogy az alapítványt támogató cégek közül többen az adomány egy részét készpénzben visszakapták, miközben a társasági adóalapjukból a teljes összeget levonták. Az adóhatóság ilyen esetekben általában azt vizsgálja, hogy a cégek valóban támogatták-e a civil szervezetet. Ezt az adózás utáni nyereség terhére tették-e, és az adókedvezményt szakszerűen vették-e igénybe.
Az alapítvány honlapján egyébként elérhetők a támogatási adatok. A fő támogató a Herba cégcsoport, amelynek adományaiból az alapítvány például majdnem 8 millió forintot a Gyerekrabszolgák című filmre adott. Ugyanennyi jutott egy idős asszony házának rendbe hozására. Ötmillió forint pedig egy magánszemély megélhetési körülményeinek javítására. A Hadtörténeti Múzeum a Herba adományából 11 milliót kapott. A családon belüli erőszak elleni előadásra és sajtótájékoztatóra pedig az alapítvány 1,5 milliót költött. A vám- és pénzügyőrség átfogó adóvizsgálatáról pedig - elmondásuk szerint - a sajtóból, illetve szóbeszédből értesültek - tudta meg a Népszabadság.