Földesi-Szabó: nem követtünk el áfacsalást
Tagadta Földesi-Szabó László, hogy az Egymásért Alapítvány védelme érdekében épített volna ki nemzetbiztonsági kapcsolatokat. A szervezet elnöke a Népszabadságnak adott interjújában arról is beszélt, hogy az alapítvány által felkért igazságügyi vámszakértő szerint az adományok felhasználásának a célja, vagyis a rászorulók segítése nem változott azzal, hogy nem az árut osztották szét, hanem az értékesítésből befolyt pénzzel támogatták őket.
Pontosan 117 napot töltött előzetes letartóztatásban Földesi-Szabó László, akit a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) milliárdos csempészettel gyanúsít. Ismert, a vámhatóság szerint az alapítvány megsértette a külföldről beérkező adományokra vonatkozó szabályokat: értékesítették az adományt, majd a befolyt pénzből akartak jótékonykodni, ám az előírt importáfát nem fizették be.
Földesi-Szabó erről úgy vélekedett, azért nem értik a vámőrség gyanúsítását, mert az alapítvány alanyi jogon „eleve adómentes”. Hozzátette: az Egymásért Egy-másért kuratóriumának és neki elnökként nem tiszte és nem feladata az adományok eredetének vizsgálata. „Nem tudom, nem is kellett tudnom, hogy az adományként nekünk juttatott pénz vagy áru előzőleg milyen utat járt be. Azt sem, hogy az adományozó miért ránk gondolt. Csak az számít, hogy amit ad, az adományozás pillanatában az ő tulajdonát képezze, és azt ingyen adja át.”
Az elnök elmondta, 1,4 milliárd forinttal tartozik az alapítványnak a Herba Zrt., amely élelmiszereket importált a Távol-Keletről. A cég számláit azonban zárolták, így nem tud fizetni. Földesi-Szabó László közölte azt is, hogy bár az élelmiszer-adományok fogadását leállították, más adományokat viszont ma is várnak. Az Egymásért karitatív tevékenységről beszámolva Földesi-Szabó sok tízmillió forint szétosztását említette meg, valamint néhány nagyobb segítségen kívül – mint Mehmet Karcsika hazahozatala – kihangsúlyozta, az alapítvány tagjainak személyes kötődései miatt támogatták jobban a rendőrséget és a rendészeti szerveket.
Az alapítvány elnöke szerint nem került volna a rácsok mögé, ha valóban olyan jó „nemzetbiztonsági kapcsolatokat” épített volna ki. „Amikor a rendőrségtől nyugdíjba vonultam, éreztem még magamban annyi energiát, hogy a lehetőségeimhez képest támogassam a rászorulókat. Rendőr voltam, aki pályafutása alatt rendőrökkel, pénzügyőrökkel és a titkosszolgálatok dolgozóival működött együtt. Többekkel baráti kapcsolatba kerültem. Semmi meglepőt nem találok abban, hogy később a hozzám hasonló gondolkodású volt és esetleg ma is aktív titkosszolgálati munkatársak is részt vettek abban a karitatív munkánkban.”
(hvg.hu, Népszabadság)