2007. október. 25. 18:33 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 25. 21:49 Itthon

Toroczkai szabadlábon van, mégsem ússza meg?

Szabadon távozhatott a bíróságról a hétfőn őrizetbe vett Toroczkai László, ám ügyét a bíróság az ügyészségre tette át, mondván: a tüntetések vezéralakjának október 22-én tanúsított magatartása törvény vagy hatósági személy elleni izgatás bűntettére is alkalmas lehet.

„Mini tömegoszlatással” és több mint negyven perc csúszással kezdődött csütörtök délelőtt a Toroczkai László ügyében indított szabálysértési eljárás bírósági tárgyalása a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, miután a sajtó munkatársai és a Magyar Önvédelmi Mozgalom (MÖM) vezérével szimpatizáló tucatnyi érdeklődő szinte elállta a tárgyalóterem ajtaját. „Elegünk van a hátrálásból, 17 évig csak hátráltunk” – kiabált viccelődve az egyik Toroczkai-hívő, miután a rendőrök az egybegyűltek értésére akarták adni, hogy ameddig nem hátrálnak az ajtóból, nem kezdődik a tárgyalás. „Figyeled? A nagy halak ügyét kis teremben tárgyalják, a kis halakét nagy teremben” – fejtegette sajátos térelméletét egy szimpatizáns. A folyosón egyébként az utcáról és a virtuális térből ismert szélsőjobbos figurák is feltűntek, köztük a Tomcat néven ismert Polgár Tamás és az amerikai szerverekről „bátor” kurucinfós Molnár Balázs is. Többen a folyosón rekedtek, rájuk mintegy húsz rebiszes vigyázott.

A bilincsben érkező, rendzavarás miatt szabálysértési eljárás alá vont Toroczkai László jogi védelmét édesapja, Tóth László ügyvéd látta el. A tárgyalás elején kiderült: a MÖM vezére, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tiszteletbeli elnökének van egy kisfia, ezért jelenleg gyesen van, nincs munkája, csak az államtól kapott havi 40 ezer forintos jövedelme. Vagyona sincs. Tavaly ősszel ugyan indult ellene eljárás (a Magyar Televízió elleni ostrom miatt), ám azt a bíróság később megszüntette.

Elkésett a Teve utcából

Mintegy másfél órás tanúvallomásában Toroczkai közölte: nem érzi magát felelősnek az október 22-én történt utcai zavargások miatt. Elmondta, hogy a törvények betartásával már több éve szervez tüntetéseket, ismerős arc a BRFK Közrendvédelmi Osztályán, az illetékes rendőrökkel telefonon is szokott beszélni, a mobilszámát is tudják. Október 20-án, szombaton felhívta a BRFK illetékese, s közölte vele, hogy másnap fáradjon be egyeztetésre a rendőrség Teve utcai székházába. Bár erre ígéretet tett, végül mégsem ment be: vasárnap ugyanis vidéken volt és egy előző esti buli miatt későn ébredt, ráadásul úgy gondolta, hogy az egész egyeztetés csak „színjáték” a rendőrség részéről. „Nem értettem, hogy miért kellene tárgyalnom velük. Megalázónak tartottam, hogy tárgyaljak. De ha nem késtem volna el, elmentem volna” – mondta a bírónak. Így tehát a rendőrök a jelenléte nélkül hozták meg a döntést, azaz azt a határozatot, amelyben – a közlekedés akadályozására hivatkozva – megtiltották, hogy a Toroczkaiék által a Szabadság térre invitált demonstrálók átvonulhassanak az Operaházhoz, ahol Gyurcsány Ferenc mondott beszédet. Mint mondta, a rendőrökkel végül abban maradt, hogy majd Budapesten megkapja a határozatot, amelynek tartalmáról – Toroczkai szerint – a BRFK illetékese nem tájékoztatta őt.

Kamu volt a fogkiverés

Toroczkai vallomásában hangsúlyozta, hogy egyedül, saját felelősségére ment az Operaház felé a Szabadság térről, amit szerinte már csak azért is megtehetett, merthogy a rendőrségtől csak őrizetbe vétele után, az egyik rendőrségi fogdában kézbesítették neki a vonulást megtiltó határozatot. Igaz, azt nem tagadta, hogy egy újságíró és két magánszemély révén tudomása volt a határozat tartalmáról, de azt állította, azt csak amolyan „mendemondának”, „kósza hírnek” tartotta. Hangoztatta: nonszensznek tartja, hogy a rendőrség a közlekedés biztonságára hivatkozva tiltotta meg a vonulást, mivel szerinte éppen a rendőrség volt az, amelyik a belvárost lezárta, ahol vonulásukkor is csak elvétve látott egy-két közlekedő autót. „A Nagymező utcában tárgyalni akartam egy parancsnokkal, de kérésemre a sorfalt álló rendőrök nem válaszoltak. Közben hallottam a rendőrségi felszólításokat. Mögöttem állt egy srác, aki zászlóval nekiment volna a sorfalnak, de szóltam neki, hogy ne csinálja, hiszen békés tüntetést nem lehet feloszlatni” – mesélte a bírónak, hozzátéve: amikor megindult az oszlatás, akkor Molotov-koktélt és más tárgyat nem látott „repülni”. „Ekkor félig a járdán, félig az úttesten ülő pozíciót vettem fel és passzív ellenállást tanúsítottam” – mondta. „Ha egy demokrácia a diktatúra jeleit kezdi magán hordozni, akkor annak ellen kell állni. Nem akartam kárt okozni a rendőröknek, ezért választottam a passzív ellenállást” – érvelt a MÖM vezére. Vallomásából kiderült, hogy téves információ volt az a – rendbontókat nyíltan támogató egyik szélsőséges hírportálon megjelent – hír, miszerint Toroczkainak a rendőrök kiverték volna a fogát. Mint kiderült, egyszerűen csak kiemelték és megbilincselték, miközben ő ült. Később sem bántották.

Rebiszesek tanúskodtak

A tárgyaláson tanúként meghallgatták a Toroczkait kiemelő két rebiszes rendőrt is, akiket – miközben vallomást tettek – a teremben lévő Toroczkai-szimpatizánsok többször hangosan kinevettek. A két rebiszes – Toroczkai vallomásával ellentétben - azt állította, hogy a tömeg már támadásba lendült, amikor az ülő helyzetben lévő „vezéregyéniséget” kiemelték. Egyikük elmondta, a tömegből ekkor már repültek a sörösüvegek és a borosüvegek a rendőri sorfal felé, a vízágyút pedig azt követően vetették be, hogy a rendbontók Molotov-koktéllal is támadtak.

A tárgyaláson több videófelvételt, köztük egy rendőrségi felvételt is levetítettek. Utóbbin – melyet a Szabadság téri tüntetésen rögzítettek – Toroczkai a demonstrálókhoz szónokolt, s felkonferálta az arcát sállal eltakaró Budaházy Györgyöt is. Toroczkai harcosoknak nevezte az egybegyűlteket és – Budaházyhoz hasonlóan – buzdító beszédet mondott. A felvétel végén pedig az látható, ahogy zászlóval a kezében leugrik a színpadról és a demonstrálókon keresztül elindul az Operaház irányába. Levetítették az Index Nagymező utcában készített videóját is, amit Toroczkai úgy kommentált, hogy az egy oly módon összevágott felvétel, amit úgy készítettek el, hogy „az neki rossz legyen”.

Az elmaradt kézbesítés

„Fiamat a rendőrök csőbe húzták azzal, hogy nem kézbesítették neki a tiltó határozatot. Azért nem kézbesítették a határozatot, mert céljuk volt vele” – ezt már Toroczkai édesapja, egyben védője hangoztatta a bíróságon. Tóth László kifogásolta, hogy a Molotovkoktél-dobálókat is kiengedték az őrizetbe vétel után, csak a fiát nem, noha „ő el sem követte a rendzavarást”, mi több, jogtalanul vették őrizetbe.

Ezzel szemben a rendőrség képviselője elmondta: 22-én többször próbálták meg felvenni a kapcsolatot Toroczkaival. A BRFK illetékese reggel 9 órától folyamatosan próbálta hívni mobilján a férfit, de a telefonja ki volt kapcsolva. Ezt követően a rendőrség a bejelentésnél Toroczkai által megadott faxszámra is elküldte a határozatot (ez a fax Tóth László szegedi ügyvédi irodájában van), mi több, még Toroczkai lakcímére is kimentek, sőt, nagymamájával is beszéltek telefonon, aki azonban nem tudta megmondani, hol van a fia. (Toroczkai szerint azonban a rendőrség és a Nemzetbiztonsági Hivatal is nagyon jól ismeri a mozgását.)

Komolyabb ügy lesz belőle

Az eredetileg szabálysértési ügyben lefolytatott tárgyalás meglepő fordulattal ért véget: a bíróság az ügyészségre tette át az ügyet, mondván: amit Toroczkai október 22-én csinált, az a törvény vagy hatósági személy elleni izgatás bűntettére is alkalmas lehet. A bíró emlékeztetett rá: a videofelvételeken látható, hogy Toroczkai László felhívása nyomán a tömeg követte őt a Nagymező utcába, s ezután alkalmaztak a demonstrálók erőszakot a rendőrökkel szemben.

A tüntetők Molotov-koktélokat dobáltak, autókat borogattak, közlekedési jelzőtáblákat téptek ki – hívta fel a figyelmet a bíró –, s a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy Toroczkai László Szabadság téren tanúsított magatartásával „pszichikai bűnsegéd” volt, követte őt a tömeg, amely felfegyverkezve, csoportosan valósította meg a hivatalos személy elleni erőszakot. A bírósági határozat indoklása szerint Toroczkai Lászlónak, amikor a Szabadság téren beszédet mondott, már tudomása volt arról, hogy a rendőrség megtiltotta az Operához tervezett vonulásos demonstrációt. Ennek ellenére „buzdító hangú beszédet” tartott, a téren lévő embereket harcosoknak és metaforikusan „oroszlánnak” nevezte, valamint utalt arra, hogy az 56-os forradalom a mai napig is tart.

A tárgyalás végén a rendőröket és a bíróságot szidalmazva vonultak ki az érdeklődők, miközben Toroczkait megtapsolták.

Hirdetés