Elcsitultak a zavargások, Tomcatet és Toroczkait bevitték
A tüntetők egy részét a Nyugati térre szorították a rendőrök hétfő este a fővárosban, a garázdák utána szétszéledtek. Tomcatet és Toroczkait lekapcsolták a rendőrök. Az ORFK szóvivője cáfolta, hogy a rendőrség gumilövedéket használt volna. A garázdák több újságírót megtámadtak.
© MTI |
A rendőrség már korábban lezárta az operaház környékét. Az Andrássy út a Bajcsy-Zsilinszky úttól az Oktogonig zárva volt, csakúgy, mint az oda vezető mellékutcák.
A Nagymező utcánál a rendőrök könnygázgránátot vetettek be a demonstrálók ellen, akik viszont Molotov-koktélt dobtak az ugyancsak ott lévő vízágyúra. Az árpádsávos és nemzetiszínű zászlókat lobogtatók többsége arcát kendővel és sállal eltakarta, miközben sörös üvegekkel dobálták útközben az autókat, illetve a házak falait.
A szélsőjobboldali zavargók hosszasan skandálták, hogy "Mocskos zsidók", Gyurcsány, takarodj", és "Fegyverbe", miközben arra biztatták az őket ablakból néző embereket, hogy csatlakozzanak a menethez. A Zichy Jenő utcában a garázdák parkoló autókkal zárták el az utat. Egy rendőrt megdobtak Molotov-koktéllal, akinek védőruhája meggyulladt. Társai oltották el a lángoló ruhát. A Molotov-koktélokkal dobálták a vízágyúkat is, és az egyik vízágyú ki is gyulladt. A randalírozók tömege egy idő után kettévált, s egy részük a Nyugati tér irányába, másik részük pedig a Hold utca irányába vonult.
A Margit híd pesti hídfője és a Nyugati tér között leállt a villamosközlekedés. A rendőrök helikopterről is figyelték a tüntetőket. A rendőrök a Nyugati téren felszólították az újságírókat, hogy hagyják el a helyszínt. Azokat a tüntetőket, akik fekete ruhát viselnek, a rendőrség egyenként igazoltatta.
Este tíz óra körül több száz újabb rendőr érkezett azonban a Nyugati térre, hogy befejezzék a tüntetők feloszlatását. A tér gyakorlatilag éjjel fél tizenegyre kiürült, mindössze egy-két rendőrautót lehetett látni, s a tüntetők is eloszlottak. Az MTI helyszíni tudósítója szerint a rendőrök nem sokkal korábban a téren előállítottak egy fiatalembert, akinél éles lőfegyvert találtak. A tüntetők és a rendőrök összecsapásának fő helyszínéül szolgáló Nagymező utcában a tűzoltók felállították a felborított és részben meggyújtott autókat. Az utcát lezárták a forgalom elől.
Toroczkai bilincsben
Az ATV valamint a HírTv tudósításai szerint a rendőrök Toroczkai Lászlót, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tiszteletbeli elnökét elfogták és megbilincselve elvezették. A rendőrség az értesülést megerősítette. (Mint az köztudott, Toroczkai volt az, akinek a felhívására tavaly szeptember 19-én a Kossuth téri tüntetők kemény magja az MTV székházhoz vonult, s az épületet a garázdák megostromolták.) A Tomcat éven ismert pólóáárus bloggert, Polgár Tamást ugyancsak előállították - közölte a nap végén Budai Bernadett kormányszóvivő. Velük együtt összesen tizenkét embert állított elő a rendőrség.
Arról még nem tudtak információt adni, mi lesz a következménye annak, hogy a lakhelyelhagyási tilalom alatt álló Budaházy György korábban felszólalt a Szabadság téren.
Kacsa a gumilövedék |
A tömegoszlatásnál a rendőrség könnygázgránátot és vízágyút alkalmazott, gumilövedéket, illetve az annak kilövésére használatos fegyvert nem használt - közölte a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz). Korábban a HírTv arról számolt be, egy férfit lábon lőttek. A mentőszolgálat szóvivője szerint lőtt sebbel senkit nem szállítottak kórházba, de elképzelhető, hogy valakit a barátai bevittek ilyen sérüléssel a MÁV-kórházba. A BRFK újfent leszögezte, hogy nem használt lőfegyvert a tömegoszlatásnál. A kormány-szóvivő úgy tudja, a bevitt férfi sem állítja, hogy lábon lőtték. |
Garamvölgyi hozzátette, kollégáinak ki kellett szabadítaniuk egy kereskedelmi tévécsatorna stábautóját, amit körülvettek a tüntetők. Az este tíz személyt állítottak elő - fűzte később hozzá - immár a TV2 adásában.
A Népszabadság és a Népszava fotóriporterét is megsebesítették a Reuters fotósa mellett a tüntetők üvegekkel az MTI helyszíni tudósítójának információja szerint. A Hírszerző ugyancsak arról számolt be, hogy munkatársukat megtámadták, zsidózták, ütlegelték a garázdák.
A zavargásoknak a rendőrség kedd reggeli tájékoztatása szerint tizenkilenc sérültje volt. Közülük tizennégyen rendőrök, ők könnyebben sérültek meg. Korábbi híradások szerint három újságíró is megsebesült. A mentőszolgálat este közölte, egy tüntetőt is el kellett látnia. Őket könnyebb sérülésekkel az Uzsoki, a Péterfy Sándor Utcai Kórházba és az Állami Egészségügyi Központba szállították.
Az operatív törzs - Budai Bernadett kormányszóvivő által ismertetett - összegzéséből kiderült, hogy a rendőrség három szolgálati autóját rongálták meg, a járműveknek betörték az ablakait vagy kiszúrták a kerekeit. Az operatív törzs összegzése szerint a tűzoltókat háromszor riasztották és két bombariadó is volt az október 23-i rendezvényekkel összefüggésben. A kormányszóvivő kitért arra, hogy a Fővárosi Közterület-fenntartó Vállalat két tucat munkagéppel elkezdte a takarítást a belvárosban.
A kormányfő beszédet mondott © MTI |
A történelmi zászlók bevonulása után a miniszterelnök több mint tízperces beszédet mondott. A kormányfő után az '56-os szervezetek képviseletében Bocskay T. József, a Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének elnöke beszélt, azt hangsúlyozva, a magyar szabadságharc nem egyeseké, hanem a magyar nemzeté.
A beszédek után felhangzott Beethoven Egmont-nyitánya. Az ünnepi műsorban a Magyar Állami Operaház balettkara és énekkara is közreműködött. A rendezvényre külföldi diplomatákat és ötvenhatos személyiségeket hívtak meg, valamint közjogi méltóságokat, kormánytagokat, és magyarországi egyházak vezetőit.
A középső díszpáholyban Sólyom László foglalt helyet, jobb oldalán Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, míg balján Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke ült. Ebben a díszpáholyban foglalt helyet Dobrev Klára, a miniszterelnök felesége is.
Az operaházi megemlékezésre eljött a Gyurcsány-kormány több tagja, köztük Takács Albert igazságügyi miniszter, aki Göncz Kinga külügyminiszterrel ült egy páholyban, Kiss Péter, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, Kóka János gazdasági miniszter, aki pedig Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel ült közös páholyban. Az első emeleti páholyok egyikében foglalt helyet Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezetője, míg a mellette lévő páholyban Herényi károly, az MDF frakcióvezetője, és Pettkó András MDF-es országgyűlési képviselő ült. Az első emeleten foglalt helyet Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere is. Eljött Szetey Gábor államtitkár is.
Az ünnepség idejére az operaházat is ünnepi színekbe "öltöztették", piros-fehér-zöld színű fénnyel világították meg az épületet. Egy évvel ezelőtt, 2006. október 22-én nem a miniszterelnök, hanem a köztársasági elnök mondott beszédet az operaházban. Akkor az államfő azt hangsúlyozta: csak egyetlen 56-os forradalom van.