2007. szeptember. 03. 08:20 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 03. 08:14 Itthon

A rendszerváltást idézi a politikusok népszerűtlensége

A rendszerváltozás óta nem volt ilyen kedvezőtlen a magyar politikai elit megítélése, mint most. Az átlagpolitikus rokonszenvindexe jelenleg - egy százfokú skálán - mindössze 36 pont - írta a hétfői Népszabadság a Szonda Ipsos közvélemény-kutatásának eredményét idézve.

További bizalomvesztésre utal, hogy ilyen alacsony pontszámmal még soha nem vezették a rangsort, az első helyen szereplő Sólyom László köztársasági elnök rokonszenvindexe 48 pont – írja a napilap.

Az idei évben eddig 4 pontot esett a politikusok összesített népszerűségi mutatója - derül ki a Szonda Ipsosnak a politikusok népszerűségéről augusztus második felében készített közvélemény-kutatásából.

A rokonszenvlista összes szereplője alatta marad a közepes véleményeket összegző 50-es értéknek. Az élboly szoros, a sorrend a megelőző hónapokéval azonos: Sólyom Lászlót az Országgyűlés elnöke, Szili Katalin követi (47 pont), majd Dávid Ibolya MDF-elnök(46 pont). Orbán Viktor Fidesz-elnök rokonszenvindexe 44 pont.

A lista végén kormánypárti politikusok találhatók, közöttük a két pártelnök. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, szocialista pártelnök rokonszenvindexe 29, míg Kóka János SZDSZ-elnöké 28 pont.

Ez a hónap Kóka Jánosnak sikerült kevésbé, 4 pontot veszített. Az SZDSZ elnökét pártja hívei 60 pontra értékelik, az MSZP-sek 47 pontra, míg a Fidesz hívei 16 pontra.

A saját hívek - legyenek akár MSZP-sek, akár fideszesek - tartósan 60 körüli pontszámokkal álltak politikusaik mögé. Ennél kedvezőbb értékelést csak Gyurcsány Ferenc szocialistáktól kapott 70 pontja, illetve Orbán Viktornak a Fidesz-tábortól kapott 78 pontja jelent.

Az adatfelvétel 2007. augusztus 16-23. között történt, 1500, 18 éves és annál idősebb ember megkérdezésével.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.