2007. július. 13. 16:44 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 13. 16:50 Itthon

Századvég-Forsense: Horváth Ágnes a legnépszerűtlenebb

Tovább romlott az MSZP és a kormány megítélése, a szocialista párt támogatottsága 20 százalék alatti - derül ki a Századvég és a Forsense július 3. és 10. között végzett telefonos vizsgálatából.

A Fidesz és az MSZP támogatottsága közötti különbség tovább nőtt júliusban: a legnagyobb ellenzéki pártra az összes megkérdezett 30 százaléka szavazna, míg a szocialistákra 17 százalék - olvasható a távirati irodához pénteken eljuttatott közleményben. A Fidesz erősödésében a párt népszavazási kommunikációja is közrejátszhat - vélik a közvéleménykutatók. A biztos szavazók 56 százaléka állítja, hogy a Fideszre szavazna, 31 százalékuk pedig az MSZP-t támogatná - tették hozzá.

Az összes megkérdezett négy százaléka voksolna a demokrata fórumra, míg az SZDSZ-re két százalék, az előbbi a biztos szavazók körében átlépi a parlamenti küszöböt (hat százalék), míg az utóbbi elmarad attól (négy százalék) - világít rá a felmérés.

Budapesten a két nagy párt támogatottsága kiegyenlített (24-24 százalékos), az MDF szavazóinak aránya kilenc százalék, míg a szabaddemokratáké öt százalék. A választói aktivitás továbbra is az elmúlt hónapban tapasztalt alacsony szinten áll, az összes megkérdezett 60 százaléka állította, hogy biztosan elmenne szavazni most vasárnap.

A Századvég és a Forsense rámutatott arra is, hogy mind a kormány, mind az ellenzék munkáját negatívan ítélték meg a válaszadók: az ellenzék tevékenységével a magyar társadalom 57 százaléka, míg a kormányéval 67 százaléka elégedetlen. A Fidesz szavazók 14 százaléka, míg az MSZP-sek 10 százaléka elégedetlen saját oldalával - fűzték hozzá.

A kutatás szerint Orbán Viktort a válaszadók relatív többsége alkalmasabbnak tartja a kormányfői posztra a jelenlegi miniszterelnöknél. Az ellenzék vezetőjének támogatottsága hét százalékpontot nőtt június óta, Gyurcsány Ferencé pedig két pontot csökkent. Ugyanakkor minden ötödik megkérdezett úgy véli, a két politikus egyike sem alkalmas miniszterelnöknek.

A válaszadók 47 százaléka a kormányváltás mellett foglal állást, 38 százalék pedig a kormány hatalmon maradását támogatja - áll a tanulmányban. A kétpárti logikával kapcsolatos kritikai attitűdökre kitérve a közvéleménykutatók azt írják, hogy a megkérdezettek 59 százaléka szerint kockázatos az ország jövője szempontjából, ha csak két nagy monolit tömb uralja a politikai életet, 58 százalék pedig azt gondolja, hogy a jelenlegi politikusok nem képesek arra, hogy megoldást találjanak az ország gondjaira

A Századvég és a Forsense által elkészített politikusi népszerűségi index azt mutatja, hogy kizárólag kormánypárti politikusok népszerűsége csökkent, ugyanakkor az ellenzékieké, illetve az államelnöké nőtt. A rangsort Kósa Lajos fideszes debreceni polgármester vezeti: népszerűségi indexe 60 pont. Őt követi Szili Katalin, az országgyűlés elnöke 57 ponttal, Sólyom László köztársasági elnök 56 ponttal, majd Dávid Ibolya, az MDF első embere 54 ponttal. A lista végén Horváth Ágnes, az egészségügyi tárca vezetője áll 28 ponttal.

Gyurcsány Ferenc rokonszenvindexe 34 pont, az ellenzéki politikusok közül a két pártvezér, Semjén Zsolt és Orbán Viktor népszerűségi indexe a legalacsonyabb (42 illetve 46 pont).

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.