2007. augusztus. 28. 15:39 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 28. 16:04 Itthon

Nemzetközi pénzhamisító bandára csaptak le

Nemzetközi pénzhamisító bandát leplezett le a rendőrség, a csoport által forgalomba hozott hamis 200 eurósokkal összesen mintegy 100 ezer eurót (25 millió forintot) meghaladó kárt okoztak Magyarországon és az Európai Unió más országaiban a gyanúsítottak - jelentette be a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI).

A pénzhamisítók ellen tavaly, év végén indult nyomozás azt követően, hogy az országban egyre inkább elterjedtek a hamis 200 eurósok - mondta Réthy Barbara rendőr főhadnagy, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) kiemelt főnyomozója. Hozzátette: a most leleplezett csoport élén egy 52 éves bolgár állampolgár állt, aki a Bulgáriából származó hamis pénzt a valós értékének 30 százalékáért adta el.
 
A gyanúsítottak főleg magyarországi üdülőhelyeken, általában szobafoglalások alkalmával fizettek a hamis bankókkal és a visszajáró összeggel jutottak valós pénzhez. A szobafoglalásokat hamis okmányokkal intézték. Az ügynek jelenleg kilenc gyanúsítottja van, közülük hárman bolgár állampolgárok, egy személy ukrán állampolgár, míg a többi gyanúsított magyar állampolgár. Négyen előzetes letartóztatásban vannak, öten szabadlábon védekeznek.
 
Az NNI Bűnszervezetek Elleni Osztályának munkatársai először márciusban, Tatabányánál fogtak el egy 26 éves magyar és egy 27 éves ukrán állampolgárt, akiknél hamis okmányt illetve négy hamis 200 euróst találtak. A nyomozás során kiderült: az ukrán férfi Balatonfenyvesen és Zalakaroson is fizetett hamis 200 euróssal, míg a magyar férfi több európai uniós országban - Ausztriában, Olaszországban, Németországban, Szlovéniában, Szlovákiában - váltott be hamis bankjegyet. A magyar férfi Németországban, München mellett egy benzinkúton is fizetett a hamis bankjeggyel, de a vele szemben indított eljárásban azt mondta: nem tudta, hogy a pénz hamis.
 
A rendőrség tájékoztatása szerint a 26 éves magyar férfi egy 52 éves bolgár férfitől vette a hamis bankjegyeket, amelyeket egy 74 éves bolgár, illetve egy 30 éves magyar férfi segítségével hoztak be az ország területére. A pénz egy részét Magyarországon próbálták beváltani, elsősorban szobafoglalások során. Az NNI tájékoztatása alapján Szegeden Hajdúszoboszlón, Miskolcon és a Balaton környékén is fizettek a hamis bankjegyekkel.
 
Az 52 éves bolgár férfit májusban fogták el a nyomozók a röszkei határátkelőnél, amint három magyar állampolgárral az ország területére lépett. Ellenőrzésük során a bolgár férfi ruhájában hamis okmányokat és egy hamis ötezer rubelest találtak náluk. A bolgár férfi lakásán később házkutatást tartottak és bankkártya hamisítására alkalmas eszközöket foglaltak le.
 
Az 52 éves bolgár férfi elfogását követően augusztusban egy 37 éves bolgár férfit is elfogtak a nyomozók, aki a korábban elfogott gyanúsítottak elmondása alapján hamis eurókat hozott be az országba, árulta azokat,illetve fizetett is velük. Vele együtt fogtak el a 74 éves férfit is, akinek idős kora miatt ugyancsak a hamis bankjegyek behozatala volt a szerepe.
 
A nyomozók folyamatosan együttműködtek az Europollal, így kapták a jelzést a német rendőrségtől, hogy egy német állampolgárral szemben eljárást folytatnak, aki tavaly év végén 30 ezer euró értékben vásárolt hamis 200 eurós bankjegyeket Budapesten.
 
Réthy Barbara az MTI kérdésére azt mondta: a bankjegyek a lakosság számára megtévesztőek, de pénzváltók, pénztárosok, akik gyakrabban forgatnak eurót a kezükben, felismerhetik, hogy hamisítványok. Hozzátette: a hamis pénzt nem papírpénzre nyomtatták.
 
Urszán József, az Országos Rendőr-főkapitányság Pénzhamisítás Elleni Nemzeti Központi Hivatal vezetője a sajtótájékoztatón az euró-hamisításokkal összefüggésben arról beszélt, hogy az év első felében összesen 1017 darab hamis bankjegyet foglaltak le, valamint 68 érmét. Kitért arra is, hogy míg az Európai Unió más országaiban a kisebb, 20-50 eurós bankjegyeket hamisítják, addig Magyarországon a nagyobb, például a 200 eurós címletet.


 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.