Meghosszabbították a nyomozást Kármán Irén ügyében
Két hónappal meghosszabbította az ügyészség a nyomozást Kármán Irén ügyében - tájékoztatott a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szóvivője szerdán.
A nyomozás határidejének a meghosszabbítását a rendőrség kérte, mivel álláspontjuk szerint a nyomozás befejezéséhez szükség van a még folyamatban levő szakértői vizsgálatok eredményére - fogalmazott Horváczy Emese, az NNI szóvivője.
Kármán Irén újságírót - aki az 1990-es évek olajszőkítési ügyeivel foglalkozott - elmondása szerint június 22-én éjszaka Pesterzsébeten leütötték és betuszkolták egy kocsiba, majd brutálisan megverték, és összekötözve a lágymányosi Duna-parton hagyták, ahol egy horgász talált rá. A rendőrség életveszélyt okozó testi sértés miatt indított nyomozást, és ötmillió forintos nyomravezetői díjat tűzött ki. Augusztus elején a rendőrség visszavonta a nyomravezetői díjat.
A nyomozást végző NNI azonban július elején sajtótájékoztatót tartott az ügyben, ahol Csizner Zoltán alezredes, a bűnügyi főosztály vezetője kijelentette: a rendőrségi nyomozás során beszerzett bizonyítékok alapján megállapítható, hogy Kármán Irént nem ott, nem akkor és nem úgy bántalmazták, ahogy korábban vallomásában elmondta. Mint mondta, a nyomozás adatai - a biztonsági kamerák felvételei és a szakértői jelentések - szerint megállapítható, hogy az újságírónőt bántalmazták, a sérülései idegen kéztől származnak, de az elkövetés helye, ideje, módja nem az, amit a nő elmondott. Így az elkövetés indítékával kapcsolatban is kétség merülhet fel.
Az alezredes kijelentette: háttérbe szorult a rendőrségi nyomozás során a bántalmazás indítékainak vizsgálata, mert - a részben az újságíró által megjelölt tanúk kihallgatása során - nem merült fel adat arra, hogy munkájából fakadóan bántalmazták volna. Mint mondta, később döntenek arról, indul-e eljárás hatóság félrevezetése miatt az újságírónő ellen.
Pelle Andrea, Kármán Irén ügyvédje korábban azt mondta: a rendőrség nem cáfolta meg ügyfele által elmondottakat; a térfigyelő kamera felvétele rossz minőségű, és az időpont és a haladási irány alapján számára egyértelmű, hogy azon nem Kármán Irén látható. Kármán Irén korábban közölte: vállalja a hazugságvizsgálatot az ügyben.
Kármán Irén időközben olyan információhoz jutott, hogy a telefonját a megveretése előtt több hónapon át, áprilistól lehallgatták. Ezt követően találkozót kért Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő minisztertől, akivel egy héttel ezelőtt járt benn konzultáción. A miniszter úgy tájékoztatta Kármánt, hogy az NBH nem hallgatta le. A Szilvásyval való egyórás találkozót követően az újságírónő a hvg.hu-nak azt is elmondta, szóba került a titkosított olajakták megnyitása is, ám arról ő nem nyilatkozhat, hogy a miniszter ennek kapcsán mit mondott.