2007. július. 12. 08:16 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 12. 08:29 Itthon

Gyurcsány szerint egyetlen feltétel sem adott leváltásához

A leváltásához szükséges egyetlen feltétel sem adott - vélte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Magyar Narancs csütörtöki számában megjelent interjúban.

Gyurcsány Ferenc szerint leváltásához több feltételnek kellene egyszerre teljesülnie. Mint mondta, alternatív politikára lenne szükség, a szocialista párton belül szervezett erőnek kellene képviselnie ezt a politikát, szükség lenne egy vagy több vezetőre és végül olyan támogatottságra, amely elegendő lenne a szocialista párt kongresszusának összehívásához, ahol a rivális kihívást intéz a miniszterelnökkel szemben. "Szerintem a négy feltételből ma egy sincs meg" - jelentette ki.

Gyurcsány Ferenc szerint a jelenlegi helyzet nem állítható párhuzamba azzal, ami 2004-ben az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter távozásához vezetett.

Egyrészt Medgyessy Pétert alapvetően az a kritika érte, hogy minden áll, semmi sem történik; nem azt vetették a szemére, hogy túl sok radikális reformmal terheli meg az országot. Másrészt Medgyessy Péter nem váltották le: ő egy fogyatkozó támogatottságú szituációban kormányátalakítással próbált új helyzetet teremteni, de közben fölösleges konfliktusokat vállalt. Majd, hogy a maga javára billentse a helyzetet, lényegében felajánlotta a lemondását. "Ez egy nem kikényszerített hiba volt" - érvelt Gyurcsány Ferenc.

A miniszterelnök szerint valóban nagy nyomás alatt van a kormány abban az értelemben, hogy a radikális változtatásokra csak négy éve van, és nagyon vegyes a társadalmi elit támogatása is, de politikai értelemben nincs repedés az MSZP-ben, az elmúlt két-három hónap koalíciós vitáinak egy része abból származott, hogy átalakult a Szabad Demokraták Szövetségének vezetése, az új vezetés pedig új identitást formál magának.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.