2007. július. 02. 09:23 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 02. 09:44 Itthon

Gyurcsány és Kóka a koalíciós szerződés mellékletéről

Vasárnap Gyurcsány Ferenc, az MSZP és Kóka János, az SZDSZ elnöke aláírta a koalíciós szerződés mellékletét. A két pártelnök exkluzív nyilatkozatot adott a Népszabadságnak az MSZP és az SZDSZ új "koalíciós mellékletének" aláírása után.

Gyurcsány Ferenc szerint a megállapodás egyfajta iránytű a koalíció számára, keretet ad a további munkához, s bár a részletek közül sok nincs még kidolgozva, vannak felelősök és határidők. Az SZDSZ elnöke a lap hétfői számában megjelent párhuzamos interjúban azt hangsúlyozza, hogy a késő kádárizmus maradványainak lebontásáról szól a koalíciós megállapodás kiegészítése. Kóka János úgy véli, hogy megelőző szándékkal is köttetett az új paktum: többé ne bombázhassák szét a frakciók a kormányszinten megkötött megállapodásokat.

A szocialisták és a szabad demokraták tegnap írták alá annak a koalíciós megállapodásnak a kiegészítését, amely a kormányzat feladatait fogalmazza meg. A kiegészítés többtucatnyi reform elindítását és továbbvitelét rögzíti, a feladatokhoz felelősöket és határidőket rendel. Fő témái a gazdasági növekedés elősegítése, az egészségügy átalakítása, az ügynökügy lezárása és az egyházak finanszírozásának megújítása. Az aláírt melléklet az alábbi linken tölthető le.

Gyurcsány Ferenc kormányfő, az MSZP elnöke vasárnap, a dokumentum aláírása után azt mondta: ezzel a megállapodással világos lesz az ország megújításának menetrendje, mivel az világos programot ad a következő egy-két év kormányzásához.

A miniszterelnök - ahogyan Kóka János is - három területet emelt ki a megállapodásból. Elsőként a "nagyon határozott, nagyon világos, alapvetően patrióta" gazdaságpolitikáról beszélt, amelyben fontos egyebek közt, hogy csökkenjen az a különbség, ami elválasztja egymástól a multinacionális cégeket illetve a hazai kis- és középvállalkozásokat.

A fejlesztéspolitikában arra a még egyszer meg nem ismétlődő történelmi esélyre hívta fel a figyelmet, hogy uniós támogatással lehet utakat iskolákat, kórházakat felújítani, ami befektetés a jövőbe.

Gyurcsány Ferenc kitért arra is: a szakmai szervezetek és a külföldi tapasztalatok figyelembe vételével hosszútávon igazságosabbá és fenntarthatóbbá teszik a nyugdíjrendszert, valamint folytatódik az oktatási rendszer korszerűsítése. Ezzel kapcsolatban kiemelte: szociálisan igazságosabb, teljesítményben versenyképesebb felsőoktatást szeretnének. A kormányfő úgy látja, a vasárnap aláírt megállapodás ezeket a célokat szolgálja.

A kormányfő az őszi parlamenti ülésszak kezdetét nevezte meg az egészségbiztosítási modellről szóló törvény benyújtási időpontjának, amelynek az egészségügyi és a pénzügyminiszter a felelőse. Ez - mutatott rá - a koalíciós megállapodásban is benne van, és a törvény elkészítése egész nyáron zajlik majd.

A koalíció a következő 3 hónapban megvitatja adókoncepcióját a Versenyképességi Tanáccsal és Versenyképességi Kerekasztallal, mert megállapodást szeretne köti velük a végleges változatról, ezt Kóka János  jelentette be az aláírás után. Szeretnénk, ha velük egyetértésben fogadhatnánk el a végleges adókoncepciót, hogy így kerülhessen az Országgyűlés elé - közölte az SZDSZ elnöke. Kóka János kitért arra: az adócsökkentés mellett az adórendszer egyszerűsítése a másik fontos elem a koalíciós szerződés mellékletében. "Drasztikusan szeretnénk csökkenteni a befizetések számát és gyakoriságát" - hangoztatta. Emlékeztetett arra: 30-31 naptári napból most 24-re esik valamilyen befizetési kötelezettség, és 34 különböző számlára kell a befizetéseket teljesíteni.

Fidesz: újraélesztés

Az MSZP és az SZDSZ "egy, a klinikai halál állapotában levő ormányzati politikát próbált mesterségesen újraéleszteni" azzal, hogy aláírták a koalíciós megállapodáshoz csatolt mellékletet - közölte Navracsicsi Tibor, a Fidesz frakcióvezetője, aki szerint "a három-négy hónapja tartó kormányzati politikai válságban meggyengült miniszterelnök", és egy olyan pártelnök kötött megállapodást, aki megválasztása óta "tartósan a parlamenti küszöb alá küldte a pártját". Szerinte a választópolgárok nem adták a jóváhagyásukat erre a koalíciós szerződésre. Mikola István, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának fideszes alelnöke a sajtótájékoztatón közölte: pártja "szomorú", hogy a koalíciós megállapodásba bekerült az egészségbiztosítási rendszer privatizációjára irányuló szándék. Ez a társadalombiztosítási rendszer végét jelentheti - tette hozzá.  A KDNp egészségügyi politikusa, Nagy Kálmán ellenállásra szólított fel "mindenkit, akik meg akarják akadályozni, hogy az egészségbiztosítási pénztárba  befolyó járulékot ezentúl üzletelésre, magáncélokra használják fel".

Megtalálta könnyű, nyári témáját a koalíció a szerződés kiegészítésével - kommentálta Kerék-Bárczy Szabolcs, az MDF szóvivője a szerződés melléklete aláírásának hírét.  Attól semmi nem szokott jobban működni, hogy még bürokratikusabbá és még formálisabbá teszik a dolgokat - nyilatkozta. Véleménye szerint az egész mindenről szól, csak a középosztályról nem.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.