2007. június. 05. 11:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. június. 05. 16:09 Itthon

Fedőakciókhoz is használták Földesiék alapítványát?

Nem volt a Nemzetbiztonsági Hivatal fedőszerve az Egymásért Egy-másért Alapítvány, állítja a kancelláriaminiszter, míg a Nemzetbiztonsági Iroda vizsgálatára hivatkozó Magyar Nemzet azt írja: az alapítványt bizonyos esetekben akciók fedésére használhatta a titkosszolgálat. Ha az NBH „tiszta” az ügyben, akkor kérdéses, hogy a Nemzetbiztonsági Iroda vezetője miért minősítette államtitoknak a vizsgálat eredményét.

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) megpróbálta befolyásolni az Egymásért Egy-másért Alapítvány botrányának kirobbanása előtt a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) eljárását – állítja az ügyet kivizsgáló Nemzetbiztonsági Iroda – nem nyilvános - jelentésére hivatkozva a Magyar Nemzet. A lap szerint a vizsgálat alapján az az értesülés is helytálló, hogy többek között a milliárdos áfacsalási és csempészési ügybe keveredő alapítvány ügyének kipattanása vezetett Galambos Lajos NBH-főigazgató lemondásához, s az sem véletlen, hogy ezek után a VPOP-s Bencze Józsefet nevezték ki országos rendőrfőkapitánynak. A Magyar Nemzet mindemellett megjegyzi: a napokban elkészült rövid jelentés szerint az alapítvány ugyan nem volt az NBH fedőcége, Galambos tudtával és beleegyezésével bizonyos esetekben titkosszolgálati akciók fedésére is használhatták, mivel a szervezet köré kiterjedt bűnözői hálózat szövődött, amelynek tagjait a hivatal így próbálta beazonosítani.    

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NB) és az Egymásért Egy-Másért Alapítvány közötti kapcsolat kivizsgálása során egyértelművé vált, hogy nem volt az NBH fedőszerve az alapítvány. Ezt már Szilvásy György kancelláriaminiszter mondta az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának kedden. Mint mondta, a hivatal vezetése és az alapítvány vezetői között volt személyes kapcsolat, de "sem a szerződéses egyszeri alkalommal, sem pedig ebben a személyes kapcsolatrendszerben a hivatal vezetése nem követett el törvénytelenséget, nem próbálta meg befolyásolni azt az eljárást, ami ma is folyik az Egymásért Egy-Másért Alapítvánnyal összefüggésben". Hangsúlyozta, a vizsgálati jelentés azt is megállapította, hogy "az alapítvány részéről feltételezhető, hogy politikai kapcsolatépítésre törekedtek, és ezek között megemlíthető a két testvéremmel összefüggő információ", a kórháztámogatás és a grafológusi megbízás. "Azonban az is tény, hogy ha volt ilyen törekvés, (...) akkor sem járt sikerrel, mert nem volt erre kísérlet, és mint ahogy a bekövetkezett tények is mutatják, a hatóságok a hivatalos eljárásukat akadálytalanul folytatták és folytatják ma is" – mondta a miniszter.

Azt, hogy valójában mi szerepel a Nemzetbiztonsági Iroda (NBI) jelentésében, nem tudni, mivel a dokumentum szigorúan titkos. Ezért az NBI-nél még csak kommentálni sem tudják a Magyar Nemzet információit. "Az NBH az ügy feltárása érdekében a kapott utasításnak megfelelően minősített dokumentumok sorát küldte meg az Irodának. Az Iroda jelentésében, amelyet a Nemzetbiztonsági Bizottság megkapott, hivatkozik ezekre a dokumentumokra. Következésképp a teljes jelentés nyilvánosságra hozatala publikussá tenne olyan információt, amelynek jelenlegi és jövőbeli minősítésének fenntartásához államérdek fűződik. A jelentés olyan elemeit, amelyek nem kötődnek minősített adatokhoz, a közeljövőben megismerheti a közvélemény" -közölte a hvg.hu megkeresésére Buzálné Szabó Mária, az Iroda vezetője, egyben a titokgazda.

Szilvásy György azért rendelte el az alapítvány és az NBH kapcsolatának kivizsgálást, mert az elsődleges tájékozódás alapján ellentmondásos információkat kapott az NBH-tól. A részletes vizsgálat - amelyet a Nemzetbiztonsági Iroda végzett - a múlt héten zárult.

A vám- és pénzügyőrség április 13-án több budapesti vállalkozásnál és az Egymásért Egy-Másért Kiemelten Közhasznú Alapítványnál házkutatást tartott. A vámosok szerint az érintett vállalkozásokat és az alapítványt irányítása alatt tartó elkövetői kör Magyarország európai uniós csatlakozását követően 59 esetben, megközelítőleg 1,4 milliárd forint értékben hozott jogellenesen forgalomba belföldön, elsősorban Távol-Keletről származó, mintegy 8 500 tonna élelmiszert, elsősorban konzervet. Az alapítványnak kuratóriumi tagja volt az NBH egyik főosztályvezetője, aki azóta távozott az alapítványtól.
 

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.