2007. június. 02. 12:50 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 02. 12:31 Itthon

Szilvásy: kétezer tagja lehet a szélsőséges csoportoknak

A kancelláriaminiszter szerint az őszi zavargások hátterében szélsőséges szélsőjobboldali, anarchista csoportok álltak, ám ezeknek ma Magyarországon nincs társadalmi támogatottsága.

Felül kellett bírálni a szélsőséges csoportokkal, köztük a politikai szervezetekkel szemben követett titkosszolgálati és rendőrségi gyakorlatot – mondta a Népszabadságnak Szilvásy György a szeptember 18-án és október 23-án történtek tanulságaira utalva. Úgy véli, a rendszerváltozás óta túlságosan is óvatosan kezelték a szolgálatok, illetve a rendvédelmi szervek ezt a kérdést, s erre intette őket a politika is, "nehogy még egyszer bárki is rendőr- vagy ügynökállamot kiálthasson".

"Az őszi események bizonyítják, hogy igenis oda kell figyelni ezekre a csoportokra, és mivel láthatóan hajlamosak a törvénytelen eszközök alkalmazására, fel kell készülni az elhárításukra, amit persze nehezítenek a politikai összefonódások" - mondta a miniszter.

A titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter úgy tudja, az említett szélsőséges csoportok tagjai két-két és fél ezren lehetnek, de akik közülük bármikor készek az utcára vonulni "házilagos készítésű fegyverekkel", legfeljebb néhány százan vannak. Kitért arra is, hogy a szélsőséges csoportokat szervezők és ezeket irányítók körülbelül egy tucatnyian lehetnek.

"Ma már teljes bizonyossággal kijelenthetjük: ezeknek a csoportoknak semmiféle társadalmi támogatottságuk nincs" - mondta Szilvásy György, aki ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, veszélyt jelent, ha az utcai politizálást biztató egyes jobboldali pártok radikális vezetőitől és tagjaitól támogatást kapnak.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.