2007. május. 09. 06:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. május. 09. 09:34 Itthon

Gondnokság alá helyeznék a magyar perkirályt

Gondnokság alá helyezési eljárást indított az egyik fővárosi gyámhivatal a magyar „perkirály”, Minda Zoltán ellen. Az ügy szépséghibája, hogy a hivatal ezt törvénytelenül tette, mivel az eljárást nem - a pszichológus szerint egyébként teljesen normális - Minda valamelyik hozzátartozója, hanem egyik haragosa kezdeményezte.

Pofonperlés
Kérdőjelezd meg az ellenfél épelméjűségét! - már Magyarországon is alkalmazzák az igazságkeresők vagy éppen a környezetvédők elbátortalanítására az angol szakszó után "pofonpernek" nevezhető akciókat. Az erről szóló cikket a HVG csütörtökön megjelenő számában olvashatja!
Gondnokság alá helyezési eljárást indított Minda Zoltán ellen Belváros-Lipótváros Gyámhivatala két nappal azután, hogy a hivatal április 12-én iktatta a „perkirály” egyik törvényszéki ellenfele, Pintér János kérelmét. Utóbbi új szakszóval gazdagította az orvostudományt, amikor három oldalas levelében sajátos diagnózist állított fel: eszerint az 1997 óta 29 bírót és 8 ügyészt feljelentő, eredeti szakmáját tekintve épületgépész Minda Zoltán ún. „perlekedési tébolyban szenved”.

„A paranoia jól jellemző tünetei megjelennek Minda Zoltán azon életszerűvé vált tevékenységében, hogy haragban áll (legalább) a fél világgal, aki nem ad neki igazat, azt feljelenti, beperli, legyen az akár bíró vagy ügyész. Hetente legalább egy napot valamelyik nyomozóhatóság épületében tölt. Nyilatkozatai alapján a perlekedés mellett másra nem jut ideje, pénzkereséssel ezért nem ér rá foglalkozni, családja tartja el” – írta a gyámhivatalnak Pintér János, idézve egy HVG-s cikket, miszerint Minda pályázni kíván a pereskedés Guiness-rekordjára. „Ez is világosan mutatja, hogy Minda Zoltán a pereskedés öröméért és kínjáért pereskedik, a perekkel esetlegesen elérni kívánt cél csak sokadrangú kérdés számára” – állítja a gyámságot kezdeményező ellenfele.

A gyámhivatal hallgat

Érthetetlen, hogy az V. kerületi Gyámhivatal vezetője, Kunszt Róbert miért indított eljárást Pintér János kezdeményezésére. A hatályos magyar jogszabályok szerint ugyanis a gondnokság alá helyezést csak házastárs, egyeneságbeli rokon, testvér, gyámhatóság és az ügyész kérheti. Ráadásul a hivatal meglepően gyorsan reagált Minda haragosának kérelmére: már másnap levelet küldött a kerületi pszichiátriai Gondozóintézet főorvosához, azt tudakolván, hogy Minda Zoltán szerepel-e az intézet nyilvántartásban.

Minda Zoltán, a perkirály
© hvg.hu
A hvg.hu megkeresésére Kunszt Róbert nem akart nyilatkozni az adott ügyről, s egyben jelezte: akkor sem mondana semmit az üggyel kapcsolatban, ha erre a hivatal sajtóreferense engedélyt adna neki. Így nem tudhattuk meg tőle, hogy az általa vezetett gyámhivatal milyen alapon indította meg az eljárást, illetve miért járt el a jogszabályokkal ellentétes módon. Azt sem tudtuk meg, hogy Kunszt az V. kerületi pszichiátriai Gondozóintézet egyik főorvosához intézett levelében mit értett a 2001. évi XV. törvény 5. §. (4) bekezdése alatt - a szóban forgó paragrafusnak ugyanis nincs ilyen bekezdése.

Bár Kunszt nem akart nyilatkozni, azt megtudtuk, hogy a gyámhivatallal nem éppen a legjobb viszonyt ápoló önkormányzatnál kiverte a biztosítékot Kunszt „húzása”. Mint azt az önkormányzat sajtóreferense, Puka Zsófia elmondta, a jegyző levélben fogja kérni a közigazgatási hivatalt az ügy kivizsgálását.

Ellentámadás

Mindeközben a paranoiával megvádolt perkirály - "felgyorsítva" az eljárást - pszichológiai és pszichiátriai vizsgálatnak vetette alá magát a területileg illetékes pszichiátriai gondozóintézetben. Az eredmény teljesen ellentmond a Pintér által vázolt „diagnózisnak”. A hétfőn elkészült szakvélemény szerint a cselekvőképességében korlátozni kívánt Minda teljesen normális, mi több, személyisége „az átlagtól való pozitív eltérést mutat”. A szakértők azt is világosan kimondták, hogy a perkirály nem paranoid.

A perkirály
Minda Zoltán épületgépész, a rendszerváltás idején Németországban dolgozott, sohasem pereskedett, a jog tudománya és gyakorlata távol állt tőle. Nem olyan munkát álmodott magának, amit most végez, ma ugyanis főállású pereskedő. Alig van bírósága országnak, ahol ne futna ügye, és lassan alig van olyan hatóság, amit ne perelne.
Korábbi cikkünk a perkirályról.
Szakvéleménnyel a zsebében Minda ellentámadásba lendült: becsületsértés és rágalmazás miatt nemcsak Pintér Jánost jelentette fel, hanem a gyámhivatal vezetőjét, Kunszt Róbertet is. Előbbi a gondnokság alá helyezési eljárással nem ok nélkül próbálta ellehetetleníteni a perkirályt: Minda ténykedése miatt vádemelési javaslattal zárult Pintérrel szemben egy okirat-hamisítás miatti nyomozás.

Jóllehet Minda teljesen normális, tény, hogy már-már fanatikusan látogatja az igazságszolgáltatás különböző fórumait, neve pedig nemcsak bírói, ügyészi, de politikai körökben is ismerősen cseng. S bár a legtöbb pert eddig elvesztette, voltak sikerei is: legutóbb a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) 25 ezer euró nem vagyoni kártérítést és ezer euró perköltséget ítélt meg az eljárások indokolatlan elhúzódása miatt a Minda által képviselt egyik cégnek, és részben neki is köszönhető, hogy tizenegy év után talán bíróság előtt derül ki az igazság a hírhedt gyémántügyben.

Dezső András

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.