2006. október. 21. 19:11 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 21. 19:15 Itthon

Pécs és Essen együttműködik az EKF-programban

A magyar és a német parlament elnöke a jövőben közösen dolgozik az Európa kulturális fővárosa program (EKF) sikeréért – erről állapodott meg Szili Katalin és Norbert Lammert szombaton, a baranyai megyeszékhelyen folytatott megbeszélésükön.

Megegyeztünk, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük a résztvevő városok, Pécs és Essen előkészületeit, infrastrukturális beruházásait, programjait. Figyelünk arra is, hogy az ezekhez szükséges források rendelkezésre álljanak – mondta Szili Katalin. El kívánják érni, hogy a két állam országgyűlési képviselői is tájékozottak, naprakészek legyenek a program alakulását illetően, és segítsenek a felkészülésben.

Emellett támogatják, hogy jöjjön létre az Európai Kulturális Fővárosok Hálózata, amely lehetőséget ad a felek közötti tapasztalatcserére. Norbert Lammert hangsúlyozta: a kulturális főváros cím viselése kiváltság az Európai Unióban, de nem csak a nyertes városok, hanem a régiók és az országok számára is. Ezért feladatunk, hogy a program ne csak 2010-ig hanem utána is eredményes legyen, kiemelten fontos tehát ennek mentén az összefogás, együttműködés.

Korábban Pécs és Essen életét is az ipar határozta meg, most a külvilág számára kevésbé ismert oldalaikat szeretnék megmutatni Európának és a világnak. Közös marketingtevékenységgel szükséges tudatosítani: mindkét város szebb, több értékkel rendelkezik, mint sokan gondolnák.

A német vendégek a sajtó képviselőinek beszámoltak arról, hogy Essenben azt remélik, az EKF-program lelkesedést vált ki az emberekben, és sokakat megnyernek a kezdeményezésnek. Hozzátették, hogy az EKF-el kapcsolatos információk Észak-Rajna-Vesztfália tartományban már az oktatásban is helyet kapnak. Szeretnék, ha intenzívebbé válna a két város, a két régió közti turisztikai kapcsolat, és a pogányi reptérről légi úton több német város is elérhetővé válna a magyarok számára.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.