Gyurcsány Londonban: az egyesült Európa egésze is 56 örököse
Nemcsak a mai Magyarország, de az egyesült új Európa is 1956 örököse - mondta szerdán Londonban Gyurcsány Ferenc. A magyar miniszterelnök, aki az 1956-os forradalom évfordulós rendezvényére érkezett rövid látogatásra Londonba, Tony Blair brit kormányfővel közösen tekintette meg a brit parlament képviselői irodaházában berendezett kisebb emlékkiállítást.
A rendezvényen Gyurcsány Ferenc a meghívott vendégeknek azt mondta: a megosztott Európa egyesülését már akkor, néhány nemzedékkel ezelőtt be lehetett volna fejezni, vagy egy kicsit később, 1968-ban. 1956 októberében nemcsak a szabad és demokratikus Magyarországért harcoltunk, hanem egy olyan Európa megteremtéséért is, amely nem megosztott. A harc nem volt hiábavaló akkor sem, hogyha csak egy nemzedékkel később, a politikai változások után hozott győzelmet.
Természetesen az elmúlt évben és az elmúlt 15 évben is sok minden megváltozott. Ma Magyarországon a legnagyobb bátorság nem barikádok építéséhez, hanem azok lebontásához kell - mondta a magyar miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc szerint október 23-át "vissza kell szerezni a politikától", annak érdekében, hogy senki ne merje '56-ot a politikai futballhuliganizmussal összehasonlítani. Biztosítanunk kell, hogy Európa és a világ az ünnepségek miatt figyel bennünket és nem a breaking news (rendkívüli eseményekről szóló hírek) miatt - mondta. A miniszterelnök szerint 1956 a magyar nemzet közös nevezője. 50 évvel ezelőtt meg tudtuk találni ezt a nevezőt - tette hozzá.
Tony Blair brit kormányfő, aki szintén tartott egy rövid beszédet az ünnepi rendezvényen, azt mondta: a demokrácia "nehéz dolog", amely bátor vezetői magatartást és döntéshozatalt követel. Blair ennek illusztrálására megemlítette, hogy mostanában Gyurcsány Ferencnek is "kijutott a nehézségekből".
A brit kormányfő szerint emlékezni kell arra, hogy az 1956-os forradalom milyen rendkívüli esemény volt, és arra is, hogy céljait milyen könnyű magától értetődőnek tekinteni az olyan demokráciákban, mint a brit.
Blair szerint rendkívüli bátorság kellett azokban az időkben a kiálláshoz a szabadságért, és amikor a szabadság végül megérkezett Magyarországra, akkor lehetett igazán érzékelni az érte 1956-ban hozott áldozatot, azt, hogy ez miért volt olyan fontos, és azt is, hogy miért nem lehet elnyomni az emberekben a szabad élet iránti vágyat.