Il Corriere: szélsőjobbos huligánakció az MTV feldúlása
Szélsőjobboldali huligánakciónak nevezte az Il Corriere della Sera olasz napilap internetes kiadása kedden a budapesti tévészékház ostromát.
© AP |
A La Repubblica című liberális római napilap ugyancsak internetes portálján emlékeztetett arra, hogy az 1989-es rendszerváltást megelőző tiltakozó akciók óta ezek voltak az első utcai összecsapások Magyarországon, néhány héttel az 1956-os "tragikus események" 50. évfordulója előtt. A lap szerint Gyurcsány Ferenc "utólagos őszinteségi rohamában" elismerte, hogy májusban egy párttanácskozáson kijelentette: a kormány folyamatosan hazudott tevékenységével és eredményeivel kapcsolatban azért, hogy megnyerje az áprilisi parlamenti választásokat, és ez úgy tűnik, sokba kerül neki. Az összecsapásokról szóló tudósításban a La Repubblica egy Budapesten tartózkodó szabadúszó olasz újságírót idézve arról számolt be, hogy "egyes magyar magán-televíziók képeket mutattak több ezer traktorról, amelyekkel a parasztok az utak eltorlaszolására készülnek".
"Hazudtam, hogy legyőzzem az utcán a magyarországi ellenzéket" - ezt a címet adta cikkének a jobboldali Il Giornale internetes kiadása. A lap, amely megemlíti, hogy a Gyurcsány-beszéd nyilvánosságra kerülése által kiváltott tüntetések alig két héttel a kulcsfontosságú helyhatósági választások előtt robbantak ki. Az Il Giornale szerint Gyurcsány, a "vörös milliomos" mindeddig nagy népszerűségnek örvendett és az európai szociáldemokrácia szimbolikus alakja lett. A beszédből vett idézetek után a lap így ír: "Nehéz tagadni, hogy a magyarokat becsapták. A választások előtt a kormány a megszorító intézkedések csökkentését ígérte, ezzel szemben adóemelést hagyott jóvá, és mintegy 3,7 milliárd euróval nyirbálta meg a közkiadásokat, a költségvetési deficit pedig a bruttó nemzeti össztermék 10,1 százaléka lesz, csaknem a duplája annak, mint amennyit a választási kampány során ígértek."
Az Il Giornale végezetül arról ír, hogy "a széthúzó jobbközép ezúttal egységesen követelte a kormány lemondását, de ez a parlament illetékessége és a baloldali kormánykoalíció nem mutatja jelét a bomlásnak. És miután Sólyom államfő csak azt tudta megerősíteni, hogy a magyar alkotmány nem ad ilyen helyzetben lehetőséget a köztársasági elnöknek a közbelépésre, Gyurcsány Ferenc, aki bevallotta hazugságát, minden bizonnyal a helyén marad."