2006. június. 25. 08:00 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 25. 09:55 Itthon

Ha nincs ellenzéki támogatás, "pénzügyi ösztönzők" jönnek

Tíz alapelv köré rendezi munkáját a jövőben a kormány, az alapelvek az egyensúly, a reformok és a fejlesztés kapcsolatára vonatkoznak – jelentette be Gyurcsány Ferenc.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
Idénymunka
© MTI
A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy az alapelvek az államháztartási egyensúly megteremtésére, a reformokra és fejlesztéspolitikai célokra egyaránt vonatkoznak. A kormányfő az alapelveket ismertetve elmondta: a kiigazítás célja a költségvetési, államháztartási egyensúly megteremtése és megőrzése. Az a cél, hogy a költségvetési hiány 2008-ra 3 százalék közelébe kerüljön, valamint az infláció – egy 2007-es átmeneti növekedés után – 2008-ra szintén stabilizálódjon.

Mint mondta, ugyancsak az alapelvek közé tartozik, hogy a reformokkal újraosszák a felelősségeket és a lehetőségeket, a fejlesztésekkel pedig megalapozzák az új Magyarországot.

Gyurcsány Ferenc arról is beszélt, hogy fejlesztéspolitikai célként fogalmazzák meg a foglalkoztatottság növelését és a tartós gazdasági növekedést, a reformokkal új társadalmi szerződést hoznak létre a közszolgáltatások fenntarthatóságáért.

Ezzel kapcsolatban kitért arra, hogy rögzítenék: mennyit költenek a közszolgáltatásokra, illetve egy-két kivételtől eltekintve az adófizetők pénzéből és az igénybevevők által finanszíroznák. Az állam által nyújtott támogatásokról szólva a kormányfő elmondta, célzott szociális támogatások lennének, amelyet ártámogatás helyett a rászorulók kapnának.

Veres János az elhangzottakhoz hozzátette: a költségvetés tervezésénél létrehoznak egy olyan felső korlátot, amellyel szabályozzák a kiadásokat. "Ezen felső korlát nem léphető át a tárcák által, (...) és negyedévente tájékoztatást kell adni róla" - fogalmazott a pénzügyminiszter hozzátéve, hogy a tárcáknak úgynevezett biztonsági tartalékot is kell képezniük. A politikus tájékoztatása szerint a következő évi költségvetés tervezésénél rugalmasabb bérgazdálkodást szeretnének érvényesíteni.

Gyurcsány a reformok menetrendjéről (Oldaltörés)


Jövő héten kedden jelenti be Hiller István az oktatási reform második ütemét, július 31-ig pedig elindul az egészségügyi reform – közölte Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök elmondta, hogy az oktatási és kulturális miniszter jövő kedden részletes tájékoztatást ad a köz- és felsőoktatási reformról, majd benyújtják az ehhez kapcsolódó törvényjavaslatokat.

Gyurcsány az egészségügyi reformmal kapcsolatban úgy tájékoztatott, hogy augusztus végéig kidolgozzák a szükséges törvénymódosításokat, az év végéig pedig újabb törvénycsomagról és a nyugdíjról döntenek. Az ehhez kapcsolódó törvénymódosításokat 2007-ben elfogadhatják, amelyek 2008. január elsejétől lépnének hatályba.

A miniszterelnök szólt arról is, hogy július 31-ig, de legkésőbb augusztus végéig döntenek arról, hogy legyen-e vizitdíj, a több-biztosítós rendszer kérdésében pedig az év végéig hoz döntést a kormány.

A közigazgatáshoz kapcsolódó törvénymódosításokról Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy ha némelyikhez nem lesz meg a kétharmados támogatás, pénzügyi ösztönzőkkel teremtenek új feltételeket. A szakpolitikai reformokkal kapcsolatosan pedig arról beszélt a kormányfő, hogy jövő héten szerdán ismertetik a szociális kompenzációs rendszert, ami a gázárra vonatkozik, az utána következő héten a helyközi tömegközlekedés átalakítása és finanszírozásának kérdései kerülnek napirendre.

Gyurcsány elmondta még, hogy július 31-ig tárgyalják az Új Magyarország program fejlesztéseket illető részleteit, amelyekről szeptember végéig döntenek, október elején nyújtják be Brüsszelnek és a következő év elején írják ki a pályázatokat.

A nyár végén, augusztus 31-én és szeptember elején újra Balatonöszödön ülésezik a kormány, ekkor vitatják meg a konvergencia-programot, az egészségügyi reform első csomagját, a Nemzeti Fejlesztési Terv társadalmi vitájának tapasztalatait és az új bérezési szabályozást – közölte a miniszterelnök.



Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?