2006. június. 22. 15:52 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 22. 15:52 Itthon

Gyurcsány: az 56-os forradalom előtti tisztelgés Bush látogatása

George Bush amerikai elnök látogatása az 1956-os forradalom eszméi előtti tisztelgés - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az amerikai politikus látogatását értékelve.

Az elnöki látogatás annak elismerését is jelenti, hogy Magyarország stabil demokratikus viszonyai vannak, és a térségben a legtöbb amerikai befektetőt és tőkét vonzza - jelentette ki Gyurcsány Ferenc kormányfő.

"A látogatás egyben bátorítása is azoknak a változtatásoknak, amelyek előtt áll az ország, amely változtatások egyik oldalról több demokráciát, egy erős, versenyképes gazdaság megteremtését és egy igazságos Magyarország igenlését is jelentik" - fogalmazott a kormányfő. Mint mondta, közös eszmények, közös értékek és sok ügyben közös érdekek mozgatják a magyar-amerikai kapcsolatokat.

A tárgyalások jelentős része globális, regionális kérdésekről szólt, illetve arról, hogy miként egyeztethető össze az emberi jogok és a szabadság védelme. Az emberi jogok és a szabadság védelmének kérdésében az EU és az Egyesült Államok véleménye "nem teljesen esik egybe" - mondta Gyurcsány, hozzátéve, Magyarország alakítója az európai uniós politikának, és döntően mint az Európai Unió tagja működik együtt az Egyesült Államokkal.

"Nem kért az Egyesült Államok elnöke semmilyen tekintetben Irak ügyében a maitól eltérő magyar szerepvállalást" - szögezte le a kormányfő, aki Afganisztán ügyében a döntéselőkészítési folyamat állásáról tájékoztatta az elnököt. George Bush a tájékoztatást tudomásul vette, a szándékot megköszönte.

Folynak az előkészületek azzal kapcsolatban, hogy Magyarország bekapcsolódjon Afganisztánban egy regionális újjáépítő programba.  Emlékeztetett rá, hogy a NATO tagjaként Magyarország 20 fős kontingenssel vesz részt Irakban egy kiképzési programban. Magyarország továbbra is részt vesz az iraki és az afganisztáni stabilizáció megteremtésében. Gyurcsány kulcsfontosságúnak nevezte, hogy az elmúlt évek vitái után Irán kérdésében az EU és az Egyesült Államok együttműködik.

Azonos módon látják a Balkán stabilizációjával kapcsolatos fő célokat. Magyarország abban kíván közreműködni, hogy mind az Egyesült Államok, mind az EU jobban értse azt, ami a Balkánon zajlik. A miniszterelnök kitért arra: üdvözlik, hogy hosszú koalíciós tárgyalás után megalakulhat az ukrán kormány. Közös az érdek, hogy segítséget nyújtsanak Ukrajnának a demokratizálás hosszú folyamatában, a gazdasági prosperitás megteremtésében.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. április. 27. 09:31

Mikor lehet végre újra akasztani? – Nem Lázár János az egyetlen, aki szorgalmazná a halálbüntetés visszaállítását

Lázár János és a magyar társadalom fele-kétharmada régóta halálbüntetés-párti, de a miniszter újabban gyakran emlegeti ezt. Pedig most sincs realitása a halálbüntetés visszaállításának, ahogy 2002-ben sem volt, amikor Orbán Viktor vetette fel. Magyarországon utoljára 1988-ban akasztottak, de a világ sok országában most is népszerű a kivégzés, főleg Kínában és a Közel-Kelet országaiban.