2006. május. 28. 12:32 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 28. 13:17 Itthon

Gyurcsány: a politika magán kezdi a reformokat

Indul az országreform, az Új Magyarország felé vezető első lépés, hogy átalakítjuk az államot és a politikát: a posztok és a képviselők számát csökkentjük, az előjogokat megnyirbáljuk, a pártfinanszírozást átláthatóvá tesszük, az összeférhetetlenségi szabályokat szigorítjuk, a jogalkotás minőségét javítjuk – áll a Kormányszóvivői Iroda közleményében. Gyurcsány Ferenc javaslatai nyilvánosak.

Gyurcásny Ferenc még a kormányalakítás előtt egyeztetni szeretne az ellenzéki pártokkal, és amelyek elfogadásához kétharmados többség kell a parlamentben. A javaslatok nyilvánosak, azokat mindenki elolvashatja a miniszterelnok.hu internetes oldalon.

Kevesebb minisztériumi vezető
Nemcsak a minisztériumok száma csökken – az új kormányban a jelenlegi 17 helyett 12 miniszter segíti majd a kormányfő munkáját , de átalakul a tárcák vezetése is: a jövőben közvetlenül a miniszter és helyettese irányítja majd az adott minisztérium munkáját; megszűnnek a politikai, a közigazgatási és a helyettes államtitkári posztok.

Szigorúbb összeférhetetlenség
A parlamenti képviselők semmilyen állami és önkormányzati cégben nem lehetnek vezetők, felügyelő-bizottsági tagok; nem kaphatnak semmilyen juttatást a közalapítványokban, köztestületekben és közhasznú társaságokban betöltött tisztségekért. Az Európai Parlament magyar tagjaira ugyanazok a gazdasági összeférhetetlenségi szabályok vonatkoznak, mint a magyar Országgyűlés tagjaira. A képviselők gazdasági összeférhetetlenségi szabályait 2010-től kiterjesztjük a velük egy háztartásban élő közeli hozzátartozókra is.

Átlátható pártfinanszírozás
A javaslat szerint a pártok vezetőit anyagi felelősség terheli, ha pártjuk törvénysértést követ el. Minden támogatásról számot kell adni a nyilvánosság előtt, így a természetbeni támogatásokról is. A javaslat a kampánykiadásokat nem korlátozza, de azok teljes körűen nyilvánossá válnak. A hirdetések és óriásplakátok használata átláthatóvá válik, a kiadásokat az Állami Számvevőszék a szokásos piaci ár segítségével ellenőrizheti. A legfontosabb kampánykiadásokat a jövőben kizárólag egy új, úgynevezett kampányszámláról utalhatják át a pártok; a kampányszámla forgalma nyilvános.

Kisebb parlament, kevesebb önkormányzati képviselő
A már ismert javaslat mellett, amely szerint a parlamenti képviselők számát 78-cal, 298-ra csökkentené, és egyfordulóssá tenné az országgyűlési képviselőválasztásokat, Gyurcsány Ferenc az önkormányzati képviselők számának csökkentésére is javaslatot tett az ellenzéki pártoknak. Ha a terv megkapja a Parlamentben a kétharmados támogatást, akkor már ősztől csökkenthet a képviselők száma – a megyei és fővárosi közgyűlések esetében átlagosan 20–40 százalékkal. Az ügyvezető és egyben kijelölt kormányfő javaslatot tett arra is, hogy 2009-től a megyei helyett regionális közgyűlések működjenek Magyarországon; a most ősszel megválasztott települési és önkormányzati képviselők hat évre kapjanak mandátumot; de 2012-től továbbra is négyévente, mindig a parlamenti ciklus felezőidejében legyenek önkormányzati választások.

Korlátozott mentelmi jog
Törvényben rögzítjük, hogy a parlamenti képviselők mentelmi joga nem terjed ki a szonda megfújására: aki ittasan vezet, az büntetést érdemel. Egységesítjük valamennyi közjogi tisztviselő mentelmi jogának tartalmát; megszüntetjük az ügyészségi titkárok, fogalmazók, nyomozók és ügyintézők mentelmi jogát, a bírósági ülnökökét pedig erre a tevékenységükre korlátozzuk.

Minőségi jogalkotás
A törvényben 1987 óta nem voltak érdemi módosítások, így olyan anakronizmusok jellemzik, mint például, hogy a köztársasági elnök törvényerejű rendeletet alkothat. A javaslat amellett, hogy megszünteti ezeket – minden jogszabály előkészítésekor kötelezővé teszi a hatásvizsgálat elkészítését. Az érdekegyeztetés és a civil kontroll erősítését jelenti, hogy a polgárok, a civil szervezetek és az egyházak minden jogszabály tervezetét megismerhetik már azelőtt, hogy a kormány elfogadná azokat.

Fidesz-reagálás

Az előre jelzettnél később, a hét végén kapták meg a kormányzati javaslatcsomagot, melyet át fognak tanulmányozni, és a hétfői nap folyamán a szövetség jogi és közigazgatási kabinetjének vezetője, Répássy Róbert egyeztetni fog a miniszterelnök kabinetfőnökével - mondta el Szijjartó Péter, a Fidesz szóvivője.

"Ugyanakkor szeretném jelezni, hogy a Fidesz már korábban átküldte javaslatait a szocialista pártnak, illetve a kormányzó erőknek, többek között a költségvetési tanácsról, a 200 fős parlament alkotmányba foglalásáról, valamint a kormánytagok anyagi felelősségvállalásáról a költségvetési hiánnyal kapcsolatban. Azonban mindezekre a javaslatainkra mind a mai napig nem érkezett semmifajta válasz a kormányzók részéről" - jegyezte meg Szijjártó. Ennek ellenére természetesen Répássy Róbert hétfőn ott lesz, hogy egyeztessen a miniszterelnök kabinetfőnökével az ő általuk átküldött javaslatokról, és azok tárgyalási menetrendjéről - mondta a Fidesz szóvivője.

Hirdetés