Gyurcsány döntött, tizenegy minisztérium lesz
Tizenegy minisztérium és a kancelláriaminiszter fogja segíteni a miniszterelnök munkáját - jelentette be Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök az MSZP országos választmányi ülését követően.
Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök bejelentette, hogy lesz Egészségügyi; Földművelésügyi és Vidékfejlesztési; Gazdasági és Közlekedési; Honvédelmi; Szociális és Munkaügyi; Igazságügyi és Rendészeti; Környezetvédelmi és Vízügyi; Külügyminisztérium; Oktatási és Kulturális; Önkormányzati és Területfejlesztési, valamint Pénzügyminisztérium.
Megszűnik két tárca nélküli miniszteri poszt. Három minisztériumot összevonnak, így öttel lesz kevesebb a miniszterek száma. A kormányfő utalt arra, hogy eddig 17 minisztérium és két tárca nélküli miniszter volt.
Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy a kulturális tárca az oktatásival, a munkaügyi a szociális minisztériummal, az informatikai pedig a gazdasági minisztériummal olvad össze. A minisztériumok felsorolásáról szóló törvénytervezetet hétfőn nyújtják be az Országgyűlésnek.
Két minisztérium esetében átcsoportosítják a feladatokat. A rendőrség felügyelete átkerül az igazságügyi minisztériumhoz. A miniszterelnök szerint a döntő változást az jelenti, hogy végre meglesz a regionális és vidékfejlesztés központja. A földművelésügyi minisztérium nevében a vidékfejlesztés az agrárvidékfejlesztést jelenti. Az önkormányzati és területfejlesztési minisztérium a nem agrárvidékfejlesztési kérdéseknek lesz a kormányon belüli centruma. Közölte: ebből a felsorolásból még nem derül ki, hol lesz a kormány fejlesztéspolitikai centruma. Ez nem véletlen - tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc bejelentette azt is, hogy a miniszterek munkáját miniszterhelyettes segíti az új kormányban. Világosabb és egyértelműbb irányítási struktúra lesz a minisztériumokban, a miniszterek nem egyszerűen a közigazgatási államtitkárokon keresztül irányítják a tárcákat, hanem "teljes hatáskörrel, közvetlenül vezetik, és azért teljes körű felelősséggel tartoznak". A miniszterhelyettes a miniszter teljes jogkörű helyettese lesz politikai és közigazgatási funkciójában is.
"Ez a változás szolgálja a központi államigazgatás széles körű átalakításának programját" - mutatott rá a szocialista politikus, hozzátéve, hogy erről részleteket jövő héten közölnek. Mint mondta, a miniszterhelyettesi poszt bevezetéséhez az alkotmány módosítását kezdeményezik.
A miniszterelnök megerősítette, hogy hétfőn írják alá a koalíciós megállapodást, kedden beterjesztik a kormányprogramot és elkezdődik a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény vitája, amelynek során az előterjesztő nevében ő fog hozzászólni. Szerdán vagy csütörtökön a központi államigazgatás átalakítására vonatkozó programot mutatják be, pénteken az új kormányt.
Mint mondta, az azt követő héten kedden, szerdán sor kerül a miniszterjelöltek meghallgatására, csütörtökön és pénteken a kormányprogram vitáját folytatják le az Országgyűlésben, pénteken, június 9-én teszi le az esküt az új kormány.
Június 10-én az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén részletesen ismertetik az államháztartási egyensúly megteremtéséhez szükséges konkrét lépéseket. A kormányprogram kizárólag azt fogja tartalmazni, hogy a ciklus közepére az egyensúlyt megteremtik. A kormány június 12-én ülésezik, elfogadja a szükséges jogszabályok első csomagját és azt benyújtja a parlamentnek.
A személyi kérdésekkel kapcsolatban Gyurcsány Ferenc elmondta, a sajtó találgatásai nem száz százalékosak. "Összehasonlítva a mai lapokat, négyes alára tudom értékelni" - tette hozzá.