2006. május. 26. 11:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. május. 27. 00:11 Itthon

Kik lesznek a miniszterek?

Egy hosszú hétvégéje van az MSZP-SZDSZ koalíciónak a sokat emlegetett személyi kérdések tisztázásra. A három liberális miniszter személye már ismert. Azt is bejelentették, hogy miniszterelnökhelyettesre Gyurcsány nem tart igényt. Ismertetjük az esélyesek névsorát.

Egészségügyi miniszter

A koalíciós pártok programjának egyik legsarkosabb pontja az egészségügy, nem véletlen, hogy a jövendő miniszter személye körül sokáig  folytak a találgatások.  Ám ezeknek véget vetett Kuncze Gábor, amikor  pénteken közölte, az egészségügyi tárcát Molnár Lajos kapja meg.  A MÁV Kórház főigazgatója, akit korábban jogellenesen menesztettek a Szent István kórház éléről, oroszlánrészt vállalt a liberálisok egészségpolitikájának kidolgozásában.

A Népszabadság még április 28-án azt írta, ha az MSZP átengedi koalíciós partnerének az egészségügyet, az egyezség feltétele (amely három év múlva felülvizsgálható) azonban az, hogy marad az egybiztósítós modell.

Oktatási és kulturális miniszter

© Túry Gergely
Gyurcsány többször utalt arra,  hogy a szocialisták maguknak szeretnék ezt a tárcát, és egy újrázó Magyar Bálintot nem fogadnának szíve-sen.  Magyar  csütörtö-kön jelezte  az SZDSZ elnökének, nem akarja, hogy személye akadá-lya legyen az oktatási tárca vezetéséről szóló megegyezésnek. Más felkínált miniszteri pozí-ciót nem kívánt elvállalni. 

Kuncze Gábor ezután közölte: „Mivel a tárgyalásokon a két párt képviselői némi módosításokkal már korábban elfogadták a Magyar Bálint által javasolt oktatási reformcsomagot, az SZDSZ garanciát kapott arra, hogy a liberális reformok az oktatásban folytatódnak".

Az MSZP terve, hogy a kultúra és oktatásügy az egyházüggyel karöltve Hiller István irányítása alá kerüljön. A 2004 óta az MSZP elnökeként tevékenykedő politikust 1999-ben az év oktatójává választották az diákok, amikor az ELTE történelem szakán tanított. Bizonyára azonban fontosabb lehet esetleges kinevezés esetén, hogy a felsőoktatás viszonyai közt eligazodó szocialistát szeretnének látni a tárca élén.

Földművelésügyi és élelmezésügyi miniszter

Az agrárügyek felelőse, Gráf József sikeresnek bizonyult a tárca vezetésében, már a választások előtt biztos volt, hogy az MSZP győzelme esetén újabb négy évre kaphat megbízást. Így várhatóan a miniszter nem, de a minisztérium neve változik majd. AZ MSZMP, majd az MSZP tagjaként dolgozó, hatvanéves, üzemmérnök végzettségű politikus eddigi teljesítményével, az agrártámogatásokkal kapcsolatos határozott fellépésével elégedett volt Gyurcsány Ferenc.

MeH, Munkaügyi és Igazságügyi Minisztérium (Oldaltörés)

Kancelláriaminiszter

Szilvásy Györgyről, aki eddig Gyurcsány Ferenc kabinetfőnöke volt, már április végén tudni lehetett, hogy a Miniszterelnöki Hivatal élére kerül. A közgazdász – programozó matematikus diplomával rendelkező Szilvásy az egykori KISZ-ben már dolgozott együtt Gyurcsánnyal, a nagypolitikával pedig Pozsgay Imre mellett ismerkedett, kormányfőtanácsadóként. 1990 és 1995 között a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára, majd a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériumban közigazgatási államtitkár. Munkáját a sport-, majd a kulturális tárcánál, 2004-től pedig a Belügyminisztériumban folytatta. 1998 és 2000 között a Gyurcsány Ferenc tulajdonában lévő Altus Rt. igazgatója, majd 2000 és 2002 között a szintén a miniszterelnök cégeként nyilvántartott Perfekt Rt. vezérigazgatója volt.

Kiss Péter. Széket vált?
© Horváth Szabolcs
Munkaügyi és szociális miniszter

A Miniszterelnöki Hivatal éléről távozó, két évvel ezelőtt a miniszterelnöki pozícióért is ringbe szálló Kiss Péter a munkaügyi és szociális tárcával vigasztalódhat. A minisztériumhoz csatolják az eddig Göncz Kinga vezette, de várhatóan megszűnő Ifjúsági, Szociális, Családügyi, és Esélyegyenlőségi Minisztérium feladatait. Az így létrejövő tárcát korábban Humánerőforrás Minisztériumként is emlegették. Kiss Péter 1990 óta tagja a parlamentnek, 1995 és 1998 között munkaügyi miniszter volt, 2002-ben visszatért ebbe a pozícióba, majd 2003-ban került a MeH élére kancelláriaminiszterként.

Igazságügy és közbiztonsági miniszter

Az Igazságügyi Minisztérium élén biztosnak tűnik Petrétei József pécsi jogászprofesszor pozíciója. Korábban arról cikkeztek az újságok, hogy valószínűleg távozik, utódjaként Fodor Gábort és az MSZP-s Botka Lászlót emlegették. A szegedi polgármester azonban már többször nyilvánvalóvá tette, hogy szívesebben maradna a dél-magyarországi város élén.  Petrétei Jószef a pécsi KISZ-ben ismerte meg Gyurcsány Ferencet, és ennek a kapcsolatnak köszönhetően kerülhetett pártonkívüliként a miniszteri bársonyszékbe.  

Környezetvédelmi, Külügy- és Pénzügyminisztérium (Oldaltörés)

Környezetvédelemi és vízügyi miniszter

Kuncze közölte: eldőlt, hogy a környezetvédelem marad a liberálisok kezében,  Persányi Miklós, az eddigi miniszter  a helyén marad. Pedig a sajtó szinte biztosra vette, hogy a megbízatást csak a ciklus végéig vállaló szakember távozik. Lehetséges utódjaként szóba került Fodor Gábor, ám információink szerint az SZDSZ vezetése vele szemben , ha csak egy szavazattöbbséggel is, de Persányi mellett döntött.  

Veres János. Megnyugtatja a piacokat
© Túry Gergely
Pénzügyminiszter

A pénzügyminiszter Veres János pozícióját is jó darabig  ingatagnak gondolta a jelöltekről találgató sajtó. A választások idején tett sokat támadott kijelentését visszaidézve ( a választási eredményektől függhet, hogy egy-egy területet a kormány mekkora  támogatásban részesít) a Népszava május 12-én még biztosra vette távozását. A Népszabadság azonban a miniszteri megbízatás ujrázását  valószínűsítette, és ezt azzal indokolta, hogy Veres minisztersége megnyugtatja a piacokat. Most már biztosnak tűnik maradása, annál is inkább, mert az alternatívaként emlegetettt Surányi György visszakozott, nemet mondott a felkérésre, őt a Magyar Nemzeti Bank leendő elnökeként emlegetik. Az MSZMP-tagból lett MSZP-s politikusról a Magyar Hírlap május 11-én azt írta, rá várhat a költségvetési hiány lefaragásának hálátlan feladat, és lehet, hogy ezt követően új embert keresnek a helyére. Veres  – ha marad – nem mint pénzügyminiszter, hanem mint költségvetési és kincstári miniszter tölti majd be posztját.

Külügyminiszter

Miután  a koalíciós alkuk eredményeként - a várakozásokkal ellentétben -  a külügyi tárca a szocialistáknál marad, így Gyurcsány csak most kezd el azon gondolkodni, hogy ki legyen a megfelelő ember a posztra.  A hvg.hu információi szerint Simonyi Andrásnak, a jelenleg washingtoni nagykövetnek jó esélyei vannak a poszt elnyerésére. Somogyi Ferenc távozik, ő - egyes értesülések szerint - már régen kinézte magának a londoni nagyköveti állást.

Honvédelmi, Gazdasági és Belügyminisztérium (Oldaltörés)

Honvédelemi miniszter 

A honvédelmi tárcát várhatóan Iváncsik Imre, a HM jelenlegi politikai államtitkára veszi át Juhász Ferenctől, aki viszont a pártban szeretne komolyabb funkcióhoz jutni. Az Élelmiszeripari Főiskolát és Nemzetvédelmi Egyetemet is végzett egykori KISZ-titkár, Iváncsik,  2002 óta dolgozik a Honvédelmi Minisztériumban. Az újszászi díszpolgár volt már az MSZP  megyei elnöke, a Megyei Közgyűlés elnöke és a szocialista frakció vezetője is.

Belügyminiszter/Önkormányzati, közigazgatási, területfejlesztési miniszter 

Azt már lehet egy ideje tudni, hogy komoly strukturális változásokra kell számítani ezen a területen. A rendvédelmi szervek átkerülnek a megszűnő Belügyminisztérium hatásköréből az Igazságügyi és Rendvédelmi Minisztériumhoz. A fennmaradó feladatokat, az önkormányzati, közigazgatási és területfejlesztési tennivalókat is egy önálló minisztérium látja majd el, amelynek vezetését illetően Lamperth Mónika mellett Szekeres Imre is szóba került. Bár Lamperth pozíciója inogni látszott, könnyen lehet, hogy a erősen karcsúsított hatáskörű minisztérium élén ott maradhat.

Kóka János. Megállja a helyét
© Túry Gergely
Gazdaság(fejlesztés)i miniszter

Kóka János neve több poszttal kapcsolatban is felmerült, de a legfrissebb hírek szerint  marad gazdasági miniszter.  A minisztérium feladatai várhatóan megváltoznak, átszervezik működését, fejlesztésekre, infrastruktúrára, vállalkozásösztönzésre koncentrálhatnak majd a tárca munkatársai. Kóka személye egyébként ambivalens érzéseket és reakciókat generál a liberális pártban, ahol egyszerre aggódnak azért, hogy nem kapják meg a vágyott tárcákat, és azért, hogy az MSZP fiókpártjává válnak, ha az ambíciózus politikus miniszterelnök-helyettes lesz – olvasható a HVG eheti számában.

Hirdetés