2006. május. 26. 10:40 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. május. 26. 10:49 Itthon

A Fidesz elküldi Gyurcsánynak a demokrácia-csomagot

A Fidesz pénteken reggel tárgyalási javaslatként megküldi Gyurcsány Ferenc kijelölt kormányfőnek a demokrácia-törvénycsomagot, amelyet Orbán Viktor pártelnök ismertetett csütörtökön a miniszterelnök és az ellenzék egyeztetésén - közölte Répássy Róbert, a párt frakcióvezető-helyettese sajtótájékoztatón.

A Fidesz javaslatai

1. Költségvetési Tanács létrehozása. A testületben helyet kapna az Állami Számvevőszék elnöke,  a Magyar Nemzeti Bank elnöke,   egy, Sólyom László köztársasági elnök által kinevezett közgazdász. A kormánytól független testület őrködne a költségvetési egyensúly betartása fölött, véleményezné a költségvetésre vonatkozó előterjesztéseket.

2. A kormány tagjai saját jövedelmükkel feleljenek a költségvetési egyensúly betartásáért. Amennyiben a hiány túllépi a megengedett mértéket, a kormánytagok illetménye csökkenne: fél százalékos túllépés esetén egyhavi, egy százalékos túllépés esetén háromhavi, másfél százalékos túllépés estén hat havi illetményüket lennének kötelesek befizetni az államkincstárba.

3. Jövő évtől ne csak vagyonbevallásukat, hanem személyi jövedelemadó-bevallásukat is hozzák nyilvánosságra a kormány tagjai, (államtitkárok is), az országgyűlési képviselők, az MNB vezetői, az ombudsmanok, az alkotmánybírák, továbbá a Legfelsőbb Bíróság elnöke és a legfőbb ügyész .

4. Nyilvánosságra kell hozni az országgyűlési képviselők és az érdekeltségükbe tartozó gazdasági társaságok által elnyert állami vagy EU-s támogatást.

5. A parlamenti képviselők számát korlátozzák 200-ra (a jelenleginek csaknem a felére), és a pártok kötelezzék magukat, jövő év április végéig megállapodnak az új választójogi törvényről. 

A politikus részleteiben ismertette a Fidesz által kidolgozott törvénycsomagot, amelyben az ellenzéki párt 200 fős parlamentet javasol, illetve azt indítványozza, hogy a kormánytagok viseljenek személyes felelősséget a költségvetés teljesüléséért.

A Fidesz javaslata szerint nyilvánossá kellene tenni az országgyűlési képviselők és gazdasági társaságaik állami és uniós támogatásait, a többségi állami tulajdonban lévő társaságok vezetői névsorát és díjazásukat, valamint a közhatalmi feladatokat ellátó és közvagyonnal gazdálkodó tisztséget betöltő személyek esetében a vagyonbevalláson túl az adóbevallást is.

Ezek a törvényjavaslatok benyújtásra készen állnak, ellentétben Gyurcsány Ferenc indítványaival, amelyek még nem készültek el - tette hozzá a politikus, aki ugyanakkor jelezte, hogy a mai tárgyalás nyomán úgy döntöttek, mégsem nyújtják be az Országgyűlésnek még ezen héten az előterjesztéseket, hanem elküldik őket a kijelölt kormányfőnek. 

Répássy Róbert kifejtette, a kisebb parlament mihamarabbi megvalósítása érdekében az alkotmányban rögzítenék, hogy a képviselők létszáma legfeljebb 200 lehet, és előírnák azt is, hogy az új választójogi törvényről 2007. április 30-ig kell megállapodniuk a pártoknak. A politikus úgy indokolt: már hat éve tárgyalnak a pártok a kisebb parlamentről eredmény nélkül. A mostani Fidesz-javaslat alkotmányos kényszert iktatna be, hiszen a parlament nem tehetné meg, hogy alkotmányellenes törvény alapján válasszon képviselőket 2010-ben.

A Fidesz másik javaslata szerint a kormány tagjai saját illetményükkel kollektív felelősséget viselnének a költségvetési hiány túllépéséért. Eszerint a kormány minden tagja fél százalékpontos hiánynövekedésénél egy havi illetményét, egy százalékpontos hiánynövekedésénél három havit, másfél százalékpontos hiánynövekedésnél pedig hat havi illetményét lenne köteles befizetni a Magyar Államkincstárba - ismertette a javaslatot Répássy Róbert. A fizetési kötelezettséget az Állami Számvevőszék állapítaná meg, az Eurostat adatai alapján.

A demokrácia-törvénycsomagban a Fidesz azt is javasolja, hogy 2007. június 30-tól vagyonbevallásuk mellett személyi jövedelemadó bevallásukat is hozzák nyilvánosságra az alkotmánybírák, a kormány tagjai, az államtitkárok, az országgyűlési képviselők, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, a legfőbb ügyész, a Magyar Nemzeti Bank elnöke és alelnökei, valamint a Monetáris Tanács és felügyelő bizottságának tagjai és az ombudsmanok. A családtagok esetében viszont nem lenne nyilvános az adóbevallás - tette hozzá a fideszes politikus.

Ezt a javaslatot egészítené ki az az indítvány, amely szerint nyilvánosságra kellene hozni, hogy az országgyűlési képviselők és az érdekeltségükbe tartozó gazdasági társaságok milyen állami, vagy uniós támogatásokat nyertek el. A vagyonnyilatkozat mellé tehát egy támogatási nyilatkozatot is kellene évente készíteni - fejtette ki Rápássy Róbert.

A Fidesz emellett nyilvánossá kívánja tenni többségi állami tulajdonban lévő társaságok vezető tisztségviselőinek és felügyelő bizottsági tagjainak névsorát és díjazását. "Érdekes lista lenne ez" - jegyezte meg Répássy Róbert, aki szerint ebben egy gazdasági-érdekeltségi háló mutatkozhatna meg.

A politikus elmondta, a demokrácia-törvénycsomaghoz kapcsolódik a költségvetési tanácsra vonatkozó javaslatuk is, amelyet viszont már benyújtottak az Országgyűlésnek, ellentétben most ismertetett indítványokkal.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.