A magyarok fele megveti a gyorséttermeket
A magyarok 35 százaléka jár gyorsétterembe – derül ki a TGI Global piackutató cég felméréséből, amely a 18 év feletti lakosság étkezési sokásait mérte. Ezzel hazánk az utolsó helyen áll a vizsgált 18 ország között.
A felmérése szerint a 18 országból 12-ben ötven százalék feletti a gyorsétkezdéket igénybe vevők aránya - írja a Világgazdaság. Különösen az Egyesült Államokban, és Ausztráliában magas az arány, e két országban tíz emberből kilencen keresnek fel valamilyen rendszerességgel ilyen jellegű éttermet.
Egyre népszerűbbek a gyorsétkezdék Kínában - a lakosság 62 százaléka jár ilyen helyre -, annak ellenére, hogy a kínaiaknak drága ez az étkezési forma. A gyorséttermi fogyasztásra főként a kényelem és az időhiány csábítja az embereket.
Érdekes azonban, hogy sokan úgy érzik, megajándékozzák magukat, amikor egészségtelen ételt fogyasztanak – mutatja ki a tanulmány. Az emberek attitűdjei azonban változnak, erősödik az egészségesebb étkezésre való törekvés. Kanadában a megkérdezettek harmada érez bűntudatot amiatt, hogy "junk food"-ot fogyaszt, a britek között pedig öt év alatt ötödével nőtt azok aránya, akik mindig figyelembe veszik az elfogyasztott ételek kalóriaértékét.
A felmérésből az is kiderül, hogy a magyarok majdnem fele szerint értéktelen az étkezésnek ez a formája, főként az idősebbek vélekednek így. Magyarországon minden második 35 év alatti jár gyorsétterembe, az idősebb generációknál az arány fokozatosan csökken.
A legalább érettségizettek, a magasabb státusúak, a nagyobb településeken, illetve a minimum háromfős háztartásban élők, az egyedülállók és a diákok járnak inkább ilyen helyekre - derül ki a magyar lakosságról.
A hazai 14–69 éves lakosság körében a gyorsétterembe járók 61 százaléka enged meg magának néha olyan ételt, amely ártalmas, azoknak viszont csak a fele, akik nem járnak ilyen helyekre. A gyorsétterembe nem járóknak körülbelül a fele szerint értéktelen ez az étkezési forma, a hamburgerezők 39 százaléka gondolja ezt.