2005. július. 20. 17:02 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 20. 17:27 Itthon

Tokaj-bizottság: túl nagy készlet halmozódott fel a cégnél

Indokolatlannak nevezte a Tokaj Kereskedőház Rt.-nél 2002 végéig felhalmozott borkészlet mennyiségét és a 2001-ben 5100-ra felduzzasztott termelői kör nagyságát Kiss László, a társaság jelenlegi vezérigazgatója az Orbán-bizottság szerdai ülésén.

A testület ülését Szabó Zoltán szocialista politikus vezette, miután Molnár László, a bizottság elnöke visszalépett az ülés vezetésétől, és Répássy Róbert fideszes alelnök sem vett részt az ülésen.

Kiss László elmondta: amikor 2002. novemberében átvette a kereskedőház irányítását, jelentős olyan alapanyag- és borkészletet örökölt, amely a 2000-2001-es évi felvásárlásokból származott. A nagyságrendet érzékeltetve közölte: „a társaság értékesítése akkor nem érte el az évi 40 ezer hektolitert. A készlet nagysága pedig 2002. decemberében megközelítette a 160 ezer hektolitert. Ez (...) nem volt indokolt”.

Másik problémaként a készletek gyenge minőségét említette. E felhalmozott mennyiség még a 2006-os és 2007-es év értékesítését is terhelni fogja - közölte.

A vezérigazgató elmondta: jelenleg 2830 termelővel van szerződése a cégnek. A korábbi években ez a szám hasonló volt, ám 2001-ben indokolatlanul magasra emelkedett. Ez a termelők közvetett állami támogatását jelentette egy cégen keresztül, hiszen 2000-2001-ben összesen négymilliárd forintos állami támogatást kapott a Tokaj Kereskedőház Rt; amely egyéb célok finanszírozása mellett segítette a felvásárlást is.

Arra a kérdésre, hogy a termelők között volt-e olyan személy, aki Orbán Viktor családjához, vagy baráti köréhez tartozott, Kiss László azt válaszolta: „nem zárom ki, hogy igen”.

Herényi Károly (MDF) arról érdeklődött, talál-e valamilyen nyomot a mostani vezérigazgató a cégnél, ami azt sejteti, hogy „a volt miniszterelnök kihasználta személyes kapcsolatait (...), s ennek eredményeképpen kapott jelentős állami támogatást a Tokaj Kereskedőház”. Kiss László közölte: „semmi olyan nyomot nem tapasztaltam, ami közvetlen ráhatást mutatna”.

A másodikként meghallgatott Hegedűs Zoltán - aki 1999-től irányította a társaság munkáját - Török Zsoltnak arra a kérdésére, hogy a Tokaj Kereskedőház Rt. kért-e 1998 és 2002 között állami segítséget a felvásárláshoz, azt közölte: szakmai fórumokon, ahol lehetett, mindenütt szóvá tette nehéz helyzetüket, ám az ülésen korábban említett személyekkel nem találkozott.

Szintén Török Zsolt volt kíváncsi arra is, hogy kötött-e felvásárlási szerződést a Tokaj Kereskedőház Rt. a Sárazsadány Kft.-vel, s milyen feladata volt Szász István Attilának az rt.-nél. A volt vezető közölte: az előbbiről nem tud. Szász István Attila szerepéről elmondta: jogi ügyekkel foglalkozott. „Arra nem emlékszem, hogy vezetői ülésen részt vett volna. Igazgatósági ülésen néhány esetben jelen volt”. - mondta. Az összeférhetetlenséggel kapcsolatos felvetésre pedig kitérő választ adott.

Arra a kérdésre, hogy "Az állami támogatások folyósításának időszakában vásároltak-e fel önök szőlőt (...) Lévai Anikó, a Stumpf-család, a Kékessy-család érdekeltségi körébe tartozó cégektől vagy a Sárazsadány Kft.-től?”, Hegedűs Zoltán személyiségi jogokra hivatkozva nem válaszolt. Ugyanígy nem adott pontos választ a Kékessy Dezsővel kapcsolatos kérdésre sem. Annyit közölt: „ismeretségünk több éves, kapcsolatunk kereskedelmi jellegű”.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.