Orbán inashoz hasonlította Gyurcsányt és dicsérte Medgyessyt
Orbán Viktor bizonytalan volt abban, hogy volt-e értelme egy évvel a választások előtt a Gyurcsány Ferenccel folytatott vitának, amire szavai szerint nem harcolni ment, hanem javaslatokkal érkezett.
Orbán Viktor HÉV-en utazik © Vörös Szilárd |
A beszélgetés hangvételéről a volt miniszterelnök elmondta: Gyurcsány Ferenc nem volt olyan támadó, mint amilyenre számított, de provokációnak minősítette az ellenzéki vezető a kormányfőnek az ő parlamenti munkáját illető megjegyzését. "Ha valaki inasként belép egy cégbe, nem árt a mértéktartás" - mondta, hozzáfűzve, hogy - szemben vele, aki az előző ciklusokban is az Országgyűlés tagja volt - a miniszterelnököt egyelőre még nem választották meg és nem tagja a Parlamentnek. Mint mondotta, "Nevetségesnek tartom a vádat, hogy nem végzem parlamenti munkámat; azt hiszem, kevesen vannak a parlamentben, akik annyi választót kerestek fel, mint én. Járom az országot, rengeteg emberrel beszélek, emellet az Európai Néppárt alelnökeként is számos feladatom van, amelyeket meg kell oldanom".
Orbán Viktor úgy vélte, hogy Medgyessy Péter pozitívabb, nyitottabb és befogadóbb volt Gyurcsány Ferencnél és méltatta, hogy a korábbi miniszterelnök valóban kíváncsi volt az ellenzék javaslataira, elképzeléseire.
A Fidesz elnöke megerősítette: továbbra is eredményesebbnek tartaná, ha az áfa felső kulcsának csökkentése helyett az szja alsó, 18 százalékos kulcsát mérsékelnék 13 százalékra. "Minden baloldali érv amellett szól, hogy ezt megtegyük." Az egykulcsos áfáról a volt miniszterelnök elmondta: nem híve és szeretné elkerülni.
A nyugdíjakat illetően elismételte: az Antall- és a Horn-kormány idején a nyugdíjak vásárlóértéke csökkent, ezt a rossz tendenciát fordította meg az Orbán-kormány.
A gázáremelést illetően pedig hangsúlyozta: azt az elvet követnék, hogy a mindennapi rezsi fő tételeit csak az átlagos áremelkedés mértékével lehet emelni. Ide sorolta a gáz, a villany, a közlekedés és a kötelező felelősségbiztosítás árait.
Hangsúlyozta, hogy ebben a kérdésben a monopolhelyzetben lévő szolgáltatók helyett a Fidesz "a magyar emberek oldalán áll", szemben a kormánypártok - szavai szerint - ultraliberális hozzáállásával.