Sugárveszélyre figyelmeztet az interneten terjedő üzenet
E-mailben terjednek azok a hírek, amelyek szerint a csernobili atomerőműből származó radioaktív sugárzás mértéke Magyarországon meghaladja az egészségügyi határértéket. Közben a cseh és szlovák atomerőművek üzemzavarainak itthoni hatásairól is híresztelések keltek lábra.
Feljelentést tesznek |
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz rémhír terjesztés miatt - közölte közleményben a hivatal. "A terjesztett felhívás indokolatlan, megtévesztő és pánikkeltő" - olvasható a közleményben, amely arra is figyelmeztet, hogy a jódtabletta bevétele indokolatlan, ok nélküli szedése pedig nem ártalmatlan. |
A jól értesült feladó szerint az ügyben a múlt héten hírzárlatot rendeltek el, de a hazai hatóságokat faxban tájékoztatták arról, hogy „nagyfokú sugárzásnak vagyunk kitéve”. A jódtablettán kívül további jó tanáccsal is szolgál az üzenet: a feladó szerint ne tartózkodjunk hosszab ideig a napon vagy esőben.
A levélíró szerint BBC és a CNN is „hallgatott” az ügyről, de itthon a HírTV műsora foglalkozott a csernobili sugárzás magyarországi káros hatásainak ismertetésével. Ezt azonban a hvg.hu kérdésére a tévécsatorna szerkesztőségében nem tudták megerősíteni.
„Az egészségre káros, határérték feletti sugárzási adatokat az ország egyetlen pontjáról sem kaptunk” – mondta a hvg.hu-nak Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Az e-mailben terjedő, a magyarországi sugárzási szintre vonatkozó információkat a szóvivő álhírnek minősítette.
Dobson szerint a háttérsugárzást naponta mérő hazai hálózat kimutatja az eltéréseket, a szomszédos országokban történt esetleges üzemzavarokról pedig a hazai hatóságok a nemzetközi szabályoknak megfelelően általában több hivatalos forrásból is értesülnek. Eddig azonban a szomszédos országokból semmilyen értesítés sem érkezett a magyar lakosság egészségét érintő, atomerőműben történt balesetről, vagy üzemzavarról - tette hozzá Dobson.
A csernobili atomerőműben minden a terv szerint üzemel, a háttérsugárzásban hetek óta nincsen változás a szokásos értékekhez képest – mondta tegnap az MTI munkatársának Volodimir Tiscsenko, a kijevi Csornobilinterinfo sajtóügynökség igazgatóhelyettese.
Szerinte az első, az atomerőmű területén megerősödött radioaktív sugárzásról szóló hír forrása május végén a fehéroroszországi meteorológiai szolgálat jelentése lehetett, amely nem zárta ki, hogy a szokatlanul meleg hőmérséklet egy esetleges csernobili rendkívüli esemény következménye.
Csütörtökön szlovákiai és csehországi atomerőművek üzemzavarainak itthoni káros hatásairól is híresztelések kaptak lábra, főként Komárom-Esztergom megyében.
Az illetékes megyei katasztrófavédelmi igazgatóság egyik munkatársa a hvg.hu-nak azt mondta, hogy 2-3 percenként kapnak lakossági telefonhívásokat, amelyekben a tőlünk északra fekvő atomerőművek által kibocsátott sugárzás hazai szintje felől érdeklődnek.
Az igazgatóság mérési adatai szerint azonban a sugárzás mértéke az országnak ebben a részében sem haladta meg az egészségügyi határértéket. „Ez csak valamiféle pánikkeltés” – vélte az igazgatóság munkatársa.
A híreszteléseknek az adhatott alapot, hogy kedden leállt a dél-csehországi temelíni atomerőmű, mert a biztonsági műszerek hibát jeleztek a generátor hűtőrendszerében. Az erőmű szóvivője, Milan Nebesár szerint a meghibásodás miatt leállították a második energiablokkot. A szóvivő szerint a problémák nem komolyak, és az erőmű egyike a legbiztonságosabbaknak Európában.
Bajok Temelínben |
A mostani meghibásodás miatt leállították a Temelíni Atomerőmű második energiablokkját is. Miután az első energiablokk április óta mintegy három hónapos nagyjavításon megy keresztül - lecserélik a radioaktív fűtőanyag egynegyedét -, jelenleg a Temelíni Atomerőmű nem ad áramot a cseh villamosenergia-hálózatba. A hálózatban így mintegy 2000 megawatt energia fog hiányozni, amit külföldi behozatallal kell pótolni. Május végén mintegy háromezer liter radioaktív víz szivárgott ki a második reaktorblokkból, de az erőmű szóvivője szerint az akkor kiszivárgott víz nem okozott környezeti szennyeződést, és nem jelentett veszélyt az erőmű alkalmazottjaira sem. A temelíni atomerőmű az osztrák határtól mintegy 60 kilométerre északra fekszik. Ausztria és Csehország között rendszeresek a viták az erőmű miatt, ugyanis osztrák környezetvédők a létesítmény bezárását követelik, a cseh hatóságok viszont biztonságosnak tartják az erőművet. |