2004. szeptember. 27. 19:43 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Több adót fizetnek jövőre a magas jövedelműek

A parlamentnek hétfőn benyújtott módosító javaslat szerint jövőre kétkulcsos adótáblát vezetnek be. Az adókulcs 1,5 millió forintig 18 százalék lesz, a fölött 38 százalékos kulcs érvényesül.

Az szja-törvény módosításai közül a lakosságot érintő legfőbb változás az adótábla átszabása lesz. A módosítás a javaslat indoklása szerint azt a célt szolgálja, hogy az átlagos, illetve átlag alatti jövedelműek adóterhelése számottevően csökkenjen. Az arányosság és igazságosság elvének következetesebb érvényesülését ugyanis e rétegek reáljövedelmének a nemzetgazdasági átlagnál gyorsabb növekedése biztosíthatja.



A minimálbér adómentességének fenntartását továbbra is az adójóváírás és a kiegészítő adójóváírás biztosítja. Az adójóváírás szabályai nem változnak, havi összege változatlanul 9 ezer forint, a jogosultsági határ továbbra is évi 1 millió 350 ezer forint. A kiegészítő adójóváírás havi összege azonban az idei 540 forintról 1.260 forintra emelkedik, éves jogosultsági határa 1 millió forint lesz.



Az szja törvény által biztosított kedvezményeket jelenleg csak a magas jövedelműek tudják maradéktalanul igénybe venni, így bár a magasabb jövedelem látszólag magasabb adókulccsal adózik, a tényleges adóteher a kedvezmények miatt valójában alacsonyabb.



Az egyéni vállalkozók, illetve őstermelők a módosító javaslat elfogadása esetén a jelenlegi 25 százalékkal szemben a költségként elszámolt iparűzési adó 50 százalékát vonhatják le adóalapjukból.



A javaslat szerint ennek szellemében 2005. január 1-től megszűnik a tőzsdei ügyletek eredményének nulla adókulcsa, s az ebből származó jövedelmet 25 százalékos adó terheli. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.