2016. február. 03. 16:34 MTI Utolsó frissítés: 2016. február. 03. 21:27 Instant tudomány

Durva hatása lehet a mobilozásnak férfiaknál

Izraeli kutatók szerint a férfiak nemzőképességére is kihathat, ha valaki naponta egy óránál tovább mobiltelefonál.

A mobiltelefonok sugárzása károsíthatja a férfiak nemzőképességét – aki naponta egy óránál többet beszél a készüléken, annál kétszeresére nőhet a spermaszám terméketlenséggel fenyegető csökkenésének a kockázata – állapították meg izraeli kutatók.

Az összefüggést a haifai Carmel egészségügyi központ és a haifai műszaki egyetem kutatói vizsgálták, eredményeiket a Reproductive BioMedicine online szaklapban tették közzé – adta hírül a The Times of Israel hírportál.

A nyugati országokban élő férfiak spermájának minősége folyamatosan romlik, jelenleg a becslések szerint a párok termékenységi gondjai negyven százalékban írhatók a rossz spermaminőség számlájára.

Az Ariel Zilberlicht vezette kutatócsoport a mobilhasználat és a spermaminőség közötti összefüggést vizsgálta. Eredményeik alapján azoknál, akik az ágyéktól fél méteren belül hordták telefonjukat, olyan szintre csökkenhetett a spermiumszám, ami már meddőséghez vezethet.

A telefonjukat egész nap a nadrágzsebükben hordó férfiak 47 százalékánál a spermiumok koncentrációja olyan alacsony volt, amilyen a férfi lakosságnak csak 11 százalékánál fordul elő.

Azok esetében, akik naponta több mint egy órát beszéltek a készüléken vagy akkor telefonáltak, amikor a mobil éppen töltőn volt, kétszeresére nőtt az alacsony spermiumszám kockázata – állapította meg a tanulmány.

"Az eredmények fényében azt javasoljuk, csökkentsék a hívások időtartamát, ne aludjanak a telefon közelében, kerüljék a beszélgetést az éppen töltődő készüléken, a töltés idejére kapcsolják inkább ki. Amikor csak lehet, használják a fejhallgatót" – mondta a kutatás vezetője egy tévéadásban.

A kutatók szerint nagyobb létszámú vizsgálatokra lenne szükség, hogy a mobiltelefonok sugárzása és a férfiak terméketlensége közötti összefüggést egyértelműen bizonyíthassák.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.