2015. május. 20. 21:50 MTI Utolsó frissítés: 2015. május. 20. 21:51 Instant tudomány

Tényleg a világ legrégebbi kőszerszámát találták meg Kenyában

Megerősítették, hogy a legrégibb, 3,3 millió éves kőszerszámokat fedezték fel Kenyában. Az ősi kőeszközök új kérdéseket vetnek fel az ember és az emberi agy evolúciójáról.

A 3,3 millió éves eszközökre Kenyában bukkantak amerikai régészek, akik a Nature című tudományos folyóirat legújabb számában megjelent tanulmányukban ismertették részletesen eredményeiket.

A felfedezés arra utal, hogy az ember elődei az eddig véltnél jóval korábban készítettek igen egyszerű kőszerszámokat – olvasható a New York-i Stony Brook Egyetem régészcsoportjának tanulmányban. A Sonia Harmand vezette kutatócsoport az amerikai Paleoantorpológiai Társaság áprilisi San Franciscó-i tanácskozásán mutatta be felfedezését.

A régészek az észak-kenyai Turkana-tó (korábban Rudolf-tó) közelében találták a szerszámokat. Eddig a kutatók abból indultak ki, hogy az első kőeszközöket az Oldowan-kultúra készítette 2,5 millió évvel ezelőtt.

Az új leletek a kormeghatározás alapján legalább 800 ezer évvel idősebbek. Ez megkérdőjelezi azt a nézetet, amely szerint csak a modern ember közvetlen rokonai rendelkeztek volna olyan szellemi képességekkel, hogy éles, pattintott kőeszközöket állítsanak elő.

A régészek összesen 149 kőtárgyat tártak fel a Lomekwi 3 nevű feltárási területen. A szerszámok, amelyeknek a lomekwian nevet javasolták, az emberi agy evolúciójáról is információval szolgálnak, hiszen ahhoz, hogy ezeket az eszközöket előállítsa, a kéz finommozgásának irányítása szükséges.

Címkék
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.