A gazdasági kilábalás kezdetével ismét egyre többen vesznek lakásokat, és minden feltétel adott ahhoz, hogy ismét a budapesti ingatlanokat keressék a vevők. Mennyit kell ráfizetnie annak, aki egy vidéki nagyvárosból költözne Budapestre, és milyen lehetőségei vannak a pénz előteremtésére? A fővárosba költözők lehetőségeinek járt utána a Bank360.
Bár a járványhelyzet során átmenetileg a kisebb népességű települések is népszerűek voltak az új otthonra vágyók körében, a közvetlen veszély elmúltával a főváros munkalehetősége és széleskörű szolgáltatásai ismét a Budapestre költözők nagy számát hozhatja. Bár a fővárosi kerületek között nagy árkülönbségek vannak, egyes kerületek még mindig olcsóbbak, mint a felkapott agglomerációs települések. Így a megyeszékhelyekről Budapestre költözők még mindig jobban járnak valamelyik külkerületet választva.
Eltérő lehetőségek az ország különböző pontjain
A budapesti használt lakások átlagára a válság előtt, 2019-ben 36,1 millió forint volt a KSH adatai alapján. A megyeszékhelyeken ennél mindenhol kevesebbe került egy átlagos ingatlan, vagyis mindenhol szükséges plusz forrást is igénybe venni, nem elég a lakást eladni. De nem mindegy, hogy mennyit kell ráfizetni a fővárosba költözés esetén. 5 megyeszékhelyen a pluszköltség 15 millió forint alatt marad, tehát Debrecenben, Székesfehérváron, Győrben, Veszprémben és Kecskeméten kedvezőbb a helyzet.
Öt vidéki nagyváros esetén tehát 15 millió forintot vagy kevesebbet kell ráfizetni a Budapestre költözéshez, ez az összeg pedig finanszírozható akár lakáshitelből is. A Bank360 Lakáshitel kalkulátor alapján 15 millió forintot 20 éves futamidőre már 3,8 százalékos THM mellett is fel lehet venni, ha jövedelmünket a választott bankba érkeztetjük. A törlesztőrészlet 88 786 forint, összesen pedig 21 315 240 forintot kell visszafizetni.
A többi megyeszékhelyen ennél egyértelműen kedvezőtlenebb a helyzet. Salgótarján esetében a különbség majdnem 29 millió forint, ami már kis lehetőséget teremt a Budapestre költözésre. Szintén nehéz a helyzet Miskolcon, Békéscsabán, Kaposváron és Szolnokon. Ezekben a városokban az eladott lakásárat várhatóan még több mint 20 millió forint kiegészítésével lehet csak budapesti lakásra váltani.
Az olcsóbb kerületekben van, hogy nem is kell ráfizetni
A 36,1 millió forintos átlagárnál vannak olcsóbb környékek is Budapesten. Kőbányán, Pesterzsébeten és Csepelen 25 millió forint alatt marad a használt lakások átlagára, vagyis egy debreceni vagy székesfehérvári átlagos ingatlan már fedezi az ebben a kerületben vásárolt használt lakás költségét. Ez azonban inkább a kivétel, a legtöbb esetben szükséges plusz forrásokat is szerezni az eladott lakás mellett.
A járvány során csökkent az árkülönbség
Az persze nem meglepetés, hogy egy budapesti ingatlanért több pénzt kell fizetni, mint egy hasonló jellemzőkkel bíró vidéki lakásért. A kettő közötti eltérés idén mégis kedvezőbb lehet a fővárosba költözőknek, mint az elmúlt években. A KSH 2020-as előzetes adatai alapján ugyanis a fővárosi használt lakások ára 2,2 százalékkal csökkent a 2019-es évhez képest, míg a megyeszékhelyeken az átlagosan 4,8 százalékkal nőttek az árak. A kép itt sem egységes, a dunántúli nagyvárosokban 5–7 százalékos, Kelet-Magyarországon 2–4 százalékos árnövekedés volt tapasztalható a használt lakások körében, de azért minden vidéki nagyvárosban bővültek az ingatlantulajdonosok lehetőségei a járvány alatt.
Vagyis már kevesebbet kell ráfizetni a fővárosba költözés esetén, bár a vidéki használt lakások közel 20 milliós átlagára még mindig több, mint 15 millió forinttal alacsonyabb, mint a budapesti használt lakások átlagára. Mindenképpen költséges a fővárosba költözés, de az elmúlt évekhez képest most a legkevésbé.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.