Tizennyolc év elteltével újra Miskolc önkormányzata lett a helyi Avas Szálló tulajdonosa. A város 155 millió forintért vásárolta vissza a borsodi megyeszékhely patinás, de leromlott állapotban lévő épületét.
A miskolci belváros egyik legmeghatározóbb épületének kálváriája a megvásárlásával véget ért - mondta Kriza Ákos polgármester. A város felszámolói liciteljárás keretében kapta vissza a szállót.
A polgármester felidézte, hogy az Avas Szálló kálváriája 1997-ben kezdődött, amikor 135 millió forintért a Multicasa Consulting megvásárolta, vállalva, hogy két éven belül felújítja. A határidőt többször módosították, bontási és építési munkákat is végeztek, ezzel tönkretéve az ingatlant, végül a beruházó 2010-ben levonult a helyszínről.
Ezután a cég felszámolása miatt az épületet értékesítésre is meghirdették. Azóta "úgy áll az épület, ahogy a munkákat éppen félbehagyták" - közölte Kriza Ákos.
Hozzátette, az ingatlan állaga az eltelt idő alatt egyre romlott, már a járókelőkre is veszélyt jelentett a homlokzata. Az önkormányzat 2013 októberében a miskolci ingatlankezelőtől megrendelte az életveszélyes állapotot megszüntető munkákat.
A polgármester szerint mivel a felszámoló a szállót többször is meghirdette eladásra, lehetővé vált, hogy a licitálók a becsérték akár 50 százalékáért megvegyék. A keddi árverésen az önkormányzat egyedüli ajánlattevő volt, így 155 millió forintért sikerült megszerezni az Avas Szálló tulajdonjogát. Az épületet rendbetétele után újra szállodaként üzemeltetné az önkormányzat.
Soós Attila, a Fidesz miskolci képviselőcsoportjának vezetője azt mondta, a miskolci gazdaság egyik legdinamikusabban fejlődő ágazata a turizmus, 2013-2014 viszonylatában több mint százezerrel nőtt a vendégéjszakák száma, az idegenforgalmi adó pedig a 2013-as 97,8 millióról 150 millió forintra nőtt tavaly.
Szerinte ezek az eredmények azt igazolják, és a turisztikai szakemberek egybehangzó véleménye is az, hogy az Avas Szállónak jelentős szerepe lehet a miskolci turizmusban.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.