Néhány hónapja robbant be az internet világába egy gyönyörű fotómontázs-sorozat Budapestről.
Néhány hónapja robbant be az internet világába egy gyönyörű fotómontázs-sorozat Budapestről. A Flickr megosztóra feltett igényes és elgondolkodtató fényképalbumot fél év alatt majdnem félmillióan látták. Utánajártunk, hogy ki és hogyan készítette a képeket.
A szerző Kerényi Zoltán, fiatal építészmérnök, aki hobbiból készítette képeit. A fővárosról szóló albumában régi helyszínek és alakok szerepelnek jelenkori környezetben - az eredetinek pontosan megfelelő beállításban. De más helyszínekről is készít fotókat hasonló módszerrel.
Kapcsolódó cikkünk:
Egy magyar űrhajós a Gödör felett
"Sok hasonló fotómontázst lehet találni az interneten, sőt videókat is, de nem tudom, honnan jött az ihlet" - mondta lapunknak Kerényi Zoltán. Először 5-6 éve Egerben a várfalon gondolt arra, hogy milyen jó lenne ott valamiféle kis keret, benne egy félig átlátszó képpel - amin keresztül a régi várost vagy akár a várat ostromló csapatokat láthatnánk.
Képsorozata nem jöhetett volna létre a Fortepan képgyűjteménye nélkül. Ez egy hatalmas, 10 ezer magyar amatőr fotót gondozó civil oldal, amelynek képei - a Creativ Commons alapelvei szerint - szabadon felhasználhatóak. Zoltán ebből az archívumból választott ki 100 képet Budapestről, amelyeket beillesztett napjaink látképébe.
A fotós 2011 februárjától készíti képeit, eddig "néhány hétvége és néhány nap" ment rá az életéből. A koncepció fokozatosan alakult ki. Eleinte csak a régi alakokat akarta mai környezetbe helyezni, és elég volt, ha például egy épület megteremtette az átmenetet a két kép között. Mostanában inkább olyan témákat próbál találni, ahol valami más jelenti a kapcsot a táj, egy fa, vagy akár egy vitorlázórepülő között.
Hogyan készültek a fotók?
"A régi és az új összemosása helyett - talán abból kiindulva, hogy a Fortepan-nál valódi, kézzel fogható fotókat, diákat szkenneltek be - inkább azt választottam, hogy egy kerettel határozottan elválasztom a kettőt, mintegy a régi fotót rátéve az újra" - mondta Zoltán.
Zoltán a fortepanról mentett képeket magánál tartva ment ki a helyszínekre, ahol aztán a pontos pozíciót, magasságot, látószöget már fényképezőgéppel a kezében kereste meg. Ez igen aprólékos munka, mert nagyon figyelni kell a részletekre, például, hogy az előtérben lévő tárgyak hogyan takarják ki a hátteret. Bár egy beállítás a helyszínen pár perc alatt megvolt, az utómunka jóval több időt vett el.
Kerényi Zoltán 34 éves, 2000-ben végzett a BMGE építészmérnöki karán. Fotókat már gyerekkorában is készített, akkor még negatívra és diára. Jelenleg folyamatosan frissíti az albumát, illetve új ötleteken töri a fejét.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.